Paleoclimatological approach to plio-quaternary paleosol-calcrete sequences in Bala and Gölbaşi (Ankara) by using mineralogical and geochemical proxies
Bala ve Gölbaşı (Ankara) pliyo-kuvaterner paleotoprak-kalkrit serilerine mineralojik ve jeokimyasal veriler kullanarak paleoiklimsel yaklaşım
  1. Tez No: 305639
  2. Yazar: CEREN KÜÇÜKUYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN G. TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara bölgesi paleosol ve kalişlerinin mineralojik ve jeokimyasal özelliklerini değerlendirerek Pliyo-Pleyistosen döneminde bölgenin iklim koşullarını tanımlamaktır. Arazi çalışmaları, mineralojik, mikromorfolojik, jeokimyasal ve duraylı izotop analizlerinin tümü paleoiklimsel yorumlamada kullanılmıştır.Kalişlerde pedojenik olarak bulunan dolomit ile paligorskit (Karahamzalı kesiti) ve kalsit ile paligorskit (Bala kesiti) , yüksek tuzluluk ve kalsifikasyon değerleri ile birlikte yarı kurak iklimi işaret etmektedir.İki kesit için jeokimya değerleri birbirleri ile uyumlu olup, yarı-kurak dönemlerde malzeme geliminin az olduğunu ve kalişlerin geliştiğini işaret etmektedir. ?13C ve ?18O değerleri kalişlerin yarı-kurak dönemlerde C4 ve C3:C4 tipi bitki örtüsü altında toprak profili boyunca süzülen toprak-suyunda oluştuğunu göstermektedir. Bu koşullar için hesaplanan sıcaklık değeri 25°C'dir.Bu çalışma ilk defa İç Anadolu ve Ankara'da bulunan kalişlerin duraylı izotop değerleri ve radyometrik yaş verisi elde edilmiştir. 419±69ka and 761 ±120ka olarak yaşlandırılan kalişler Orta Pleyistosen dönemi Orta Brunches Olayı (MBE) zamanına denk gelmekte aynı zamanda dönemselliğin değişerek ısınmanın Avrupa kıtasını etkilediği döneme denk gelmiştir. Akdeniz bölgesi kalişleri gibi, bu çalışma da Ankara Bölgesi'nde çalışılan kalişlerin, 13-11 ve 19-17 Okyanusal İzotop Dönemleri arasında MBE ısınması döneminde geliştiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The major goal of this study is to define the paleoclimatic conditions in Ankara region during Plio-Pleistocene period by evaluating the mineralogical and geochemical proxies carried from the paleosols and their calcretes. The field observations, mineralogical, micromorphological, geochemical and stable isotope investigations were all conducted to achieve a paleoclimatic approach.As pedogenic minerals in calcretes, presence of dolomite with palygorskite in the Karahamzalı section and calcite with palygorskite in the Bala section together with high salinity and calcification values reveal the semi-arid and dry climatic conditions.The geochemical signatures of the paleosols are consistent with each other indicating low clastic input during the dry seasons favouring the formation of calcretes. The ?13C and ?18O values indicate the formation of calcretes from percolating soil-water under predominantly C4 to C3:C4 association type vegetation. Temperature calculations show that paleoclimatic conditions favouring the formation of calcretes in the region are semi-arid and seasonally dry with approximately 25°C soil depositional temperature.This study is the first to give both a radiometric age data to the calcretes of Central Anatolia, Ankara and document their stable isotope compositions. Dated calcretes having ESR ages of 419±69ka and 761 ±120ka point the formation during Middle Pleistocene when Mid-Brunches Event (MBE) was happened and the periodicity changed affecting the climatic control over the European continent. Like the Mediterranean calcretes, this study suggests that calcretes in the study area started to develop with MBE warmth between Marine Isotope Stages of 13-11 and 19-17.