Experimental and numerical studies on fire in tunnels
Tünel yangınları üzerine deneysel ve nümerik çalışmalar
- Tez No: 305652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yangın birçok parametre içeren karmaşık bir olgudur. Yangının doğası tehlikeli ve yıkıcıdır. Birçok farklı nedenden ötürü yeryüzündeki tünel sayısı artmakta ve yangın güvenliği de bu tünellerdeki en önemli parametrelerden biri haline gelmektedir. Bu sebeple yangınlarda ortaya çıkacak ısı yükünün, duman hareketinin, havalandırma etkisinin vs. tahmini ve anlaşılmasını önemli kılmaktadır. Literatürde birçok farklı durum için deneysel ve nümerik incelemeler bulunmaktadır. Bu çalışma etanol, benzin ve etanol ve benzin karışımı olmak üzere üç farklı sıvı yakıt türünün farklı miktarlarda, farklı geometrilerde ve farklı havalandırma şartları altındaki yangın durumunu incelemektedir. Yanma sonucu ortay çıkan gazlar ve yanma miktarları ölçülmüş ve analiz edilmiştir. Bu deneylerin nümerik çalışmaları NIST tarafından geliştirilmiş bir CFD kodu olan Fire Dynamics Simulator (FDS) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire is a complex phenomenon including many parameters. The nature of fire makes it a very dangerous and hazardous. For many reasons the number of tunnels are increasing on earth and fire safety is one of the major problem related to tunnels. This makes important to predict and understand the behavior of fire, i.e., heat release rate, smoke movement, ventilation effect etc. The literature includes many experimental and numerical analyses for different conditions for tunnel fires. This study investigates pool fire of three different fuel sources: ethanol, gasoline and their mixture for different ventilation conditions, different geometries and different amounts. Combustion gases and the burning rates of the fuel sources are measured and analyzed. The numerical simulation of the cases is done with Fire Dynamics Simulator (FDS), a CFD code developed by NIST.