A model study on the stability of rubble mound coastal defense structure
Taş dolgu kıyı koruma yapısının denge durumu üzerine model çalışması
  1. Tez No: 305653
  2. Yazar: KEMAL CİHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kıyı bölgeleri, tüm insanlık için birçok kaynak ve fayda sağladığı gerçeği nedeniyle çok önemlidir. Kıyı koruma yapıları, kıyı bölgelerini büyük dalga saldırılarından korumak amacıyla inşa edilir. Fakat bu yapıların inşaatlarının maliyeti oldukça yüksektir ve büyük yatırımlar gerektirir. Bu sebepten ötürü, bu yapıların tasarım aşamasında optimum tasarıma ulaşmak ve çökme riskini en aza indirmek çok önemlidir. Model çalışmaları, bu yapıların tasarım aşamalarında en uygun hale getirilmesi için en etkili araçtır.Taş dolgu kıyı koruma yapıları, farklı taş büyüklükleri ve eğimlerin bir araya getirilmesi sonucu inşa edilmiştir. Taş dolgu kıyı koruma yapıları Van der Meer?in yaklaşımıkullanılarak dizayn edilmiştir ve kesitlerin denge durumları 1:33.485?lik ölçekle Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kıyı ve Liman Mühendisliği Laboratuvarı?nda inşa edilmiş olan modeller üzerinde test edilmiştir. Model çalışmalarının sonucunda, dik eğimli yapıların yatık eğimli yapılara göre daha fazla hasar aldığı ve yapıların denge durumlarında taş büyüklüklerinin etkisinin çok fazla olduğu görülmüştür.Model çalışmalarında, çeşitli kesitlerdeki kıyı koruma yapılarının denge durumları birikimli hasar sonuçlarını elde etmek için farklı fırtına koşulları altında test edilmiştir. Taş sayma yöntemiyle edilmiş olan bu birikimli hasar sonuçları, varolan çalışmalarla karşılaştırmak amacıyla Sd hasar parametrelerine çevrilmiştir. Van der Meer?in formülü kullanılarak elde edilen sonuçların, model çalışmalarında elde edilen sonuçlarla oldukça tutarlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal regions are very important because they provide a lot of resources and benefits for all the humankind. Coastal defense structures protect coastal regions from wave attacks. However, the cost of construction such coastal defense structures are very high and need big investments. Hence, to reach the optimum design and minimize the risk of failure has vital importance during the design stage of these structures. Model studies are the most effective tool in optimizing the design of these structures.Rubble mound coastal defense structures were constructed with assembly of different sizes of armor stones and front slopes. Rubble mound coastal defense structures were designed by Van der Meer?s approach and the stability of the cross sections were tested on the models constructed with a scale of 1:33.485 in the Coastal and Harbor Engineering Laboratory, Civil Engineering Department, Middle East Technical University. Results of the model studies showed that structures with steep slopes were damaged more than structures with mild slopes and the stability of the structures were directly affected by the armor stone sizes.In the model studies, different cross sections were tested for stability to obtain the cumulative damages under severe storm conditions. These cumulative damages, which are obtained by stone count method, are converted to the damage parameters, Sd, to compare with the existing studies. It was observed that the results of the stability formulae of Van der Meer for shallow water were very consistent with the results of model studies as they were designed according to Van der Meer approach.