Kinematic and force analyses of overconstrained mechanisms
Fazla kısıtlı mekanizmaların kinematik ve kuvvet analizleri
  1. Tez No: 305651
  2. Yazar: DENİZ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, fazla kısıtlı mekanizmaların kinematik ve kuvvet analizleri üzerine bir çalışmadır. Fazla kısıtlı mekanizmalar geniş kapsamlı ve ele alması zor bir konudur. Bu yüzden, çalışma düzlemsel fazla kısıtlı mekanizmaları kapsayacak biçimde sınırlandırılmıştır. Çalışma sadece düzlemsel fazla kısıtlı mekanizmaları içerse de incelenen metotlar ve yaklaşımlar uzaysal fazla kısıtlı mekanizmalar için de kullanılabilir.Bu tezde, kinematik analiz fazla kısıtlı mekanizmaların nasıl oluşturulabileceğini incelemek için yapılmıştır. Dört metot kullanılmıştır. Bunlar analitik metot, kökteş mekanizmalar metodu, aynı modüllerin birleştirilmesi metodu ve fazla kısıtlı bir mekanizmaya ekstra uzuvlar ekleme metodudur.Bu tez aynı zamanda fazla kısıtlı mekanizmaların kuvvet analizini de içerir. Fazla kısıtlı mekanizmalarda karşılaşılan kuvvet belirsizliklerini ortadan kaldırmak için bir metot sunulmuştur. Sonuçlar tasarım temellidir ve direkt olarak mekanizmanın montaj fazı ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises a study on the kinematic and force analyses of the overconstrained mechanisms. The scope of the overconstrained mechanisms is too wide and difficult to handle. Therefore, the study is restricted to the planar overconstrained mechanisms. Although the study involves only the planar overconstrained mechanisms, the investigated methods and approaches could be extended to the spatial overconstrained mechanisms as well.In this thesis, kinematic analysis is performed in order to investigate how an overconstrained mechanism can be constructed. Four methods are used. These are the analytical method, the method of cognates, the method of combining identical modules and the method of extending an overconstrained mechanism with extra links.This thesis also involves the force analysis of the overconstrained mechanisms. A method is introduced in order to eliminate the force indeterminacy encountered in the overconstrained mechanisms. The results are design based and directly associated with the assembly phase of the mechanism.