Use of air chambers against waterhammer in penstocks
Cebri borularda su darbesine karşı hava odası kullanımı
- Tez No: 305662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tüm boru hatları kendi altyapısına zarar verebilen su darbesine maruz kalabilir. Hava odası kullanımı, boru hatlarında oluşabilecek aşırı su darbesi basıncına karşı kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, cebri boru-türbin sistemlerindeki ani debi değişikliklerinde oluşan su darbesinin sönümlenmesinde kullanılan hava odasının boyutlandırılması ve kullanım koşullarının belirlenmesi için bir hızlı analiz prosedürü geliştirmektir. Çalışma, ticari bir program kullanılarak değişken sistem parametreleri için tekrarlanan sayısal çözümler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Hava odası hacmi arttıkça, hava odasının sağladığı rahatlamanın bir maximum değere asimtotik olarak yaklaştığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen çizelgelerden yararlanarak, cebri boru-türbin sistemlerindeki su darbesi basıncını belli bir seviyede tutmak için gereken hava odası hacminin sayısal çözüm yapılmadan saptanması mümkündür.
Özet (Çeviri)
All pipeline systems are susceptible to water hammer that can cripple critical infrastructure. One effective method to relieve excessive waterhammer pressures in pipelines is to use air chambers. This study aims to develop an empirical procedure for the quick analysis of penstock-turbine systems to determine dimensions and operating conditions of air-chambers that can effectively diminish the transient phenomena after sudden changes of flow rate in the system. A numerical study has been carried out by obtaining repeated solutions for variable system parameters using a commercial software. The relief brought by air chambers is found to approach to an asymptotic value for increasing chamber volumes. It is possible to determine the required chamber volume for a given discharge to limit the waterhammer pressures at a prescribed level in a given penstock-turbine system using the charts produced in the study.