Numerical investigations of lateral jets for missile aerodynamics
Yan jetlerin füze aerodinamiği açısından sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 305667
  2. Yazar: EKİN AĞSARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, ses hızındaki yan jetlerin ses üstü akış rejiminde uçan genel geçer füze ve benzeri geometriler üzerindeki aerodinamik etkileri, bir ticari hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı olan FLUENT ile sayısal olarak incelenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatürde deney verileri olan iki denek taşı modeli, doğrulama çalışmaları kapsamında belirtilen programla analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda deney verilerinin analiz sonuçları ile küçük farklılıklar dışında tutarlı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bir denek taşı modeli ile türbülans modeli çalışması yapılmıştır. Türbülans modeli çalışması sonucunda; k-? türbülans modelinin, sonuçlara yakınlık ve yakınsama kolaylığı açısından böyle bir akış problemi için kullanılmasının uygun olduğu saptanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, NASA TCM isimli genel geçer ses üstü füzesi üzerinde, çeşitli jet özelliklerinin yunuslama düzleminde füze ve bileşenleri üzerine etkiyen kuvvet ve momentler üzerindeki etkilerni incelemek için parametrik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada değişkenler; jet konumu, jet debisi ve hücum açısı olarak belirlenmiştir. İkinci kısımda yapılan çalışma sonucunda, jet etkilerinin akış altı bölgesinde, akış üstü bölgesine göre daha fazla alanda etkin olduğu saptanmıştır. Jet çıkışı ve serbest akış etkileşimi ile ortaya çıkan normal kuvvetin; jetin etrafında kanat veya kuyruk gibi bir yüzey olması durumunda arttığı belirlenmiştir. Jet çıkşının moment referans merkezinden uzaklaşması veya jet debisinin artması ile füzeye etki eden toplam yunuslama momentinin arttığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effects of sonic lateral jets on aerodynamics of missiles and missile-like geometries are investigated numerically by commercial Computational Fluid Dynamics (CFD) software FLUENT. The study consists of two parts. In the first part, two generic missile-like geometries with lateral jets, of which experimental data are available in literature, are analyzed by the software for validation studies. As the result of this study, experimental data and CFD results are in good agreement with each other in spite of some discrepancies. Also a turbulence model study is conducted by one of test models. It is also found out that k-? turbulence model is the most suitable model for this kind of problems in terms of accuracy and ease of convergence. In the second part of the thesis, parametric studies are conducted on a generic supersonic missile, NASA TCM, to see the effect of jet parameters on missile and component force and moments in pitch plane. Variable parameters are jet location, jet mass flow rate and angle of attack. As a result, it was found out that downstream influence zone of jet exit is more than the upstream influence zone. Normal force occurring by the interaction of the free stream and jet plume are amplified whenever the jet exit is located between lifting surfaces. Greater pitching moments are obtained when the jet exit moment arm with respect to moment reference center or jet mass flow rate is increased.