Determination of sea level trends and vertical land motions from satellite altimetry and tide gauge observations at The Mediterranean coast of Turkey
Uydu altimetresi ve mareograf istasyonları gözlemleri ile Türkiye?nin Akdeniz kıyısında deniz seviyesi trendlerinin ve düşey yer kabuğu hareketlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 305668
  2. Yazar: SITAR KARABİL
  3. Danışmanlar: DR. COŞKUN DEMİR, PROF. DR. MAHMUT ONUR KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeodezi ve Fotogrametri, Marine Science, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir radar altimetre uydusu Deniz Yüzeyi Yüksekliği'ni (DYY) global olarak ölçer. Ancak, Deniz Seviyesi Yüksekliği'ni (DSY) ölçen mareograf istasyonları yeryüzeyi üzerine kurulmuştur. Bu nedenle DSY verileri yer kabuğunun düşey hareketini de içerir.Bu çalışmada, yer kabuğunun düşey hareketleri deniz seviyesi değişimlerinden ayrıştırılmıştır.DYY gözlemlerinin K-means yaklaşımıyla kümelendirilmesinden sonra uyuşumsuz ölçülerin tespiti için veri Pope ve interkartil testleri yapılmıştır. Daha sonra, her bir altimetre ölçüsü Yer Gravite Modeli 2008 (YGM08)'den elde edilen geoid yükseklikleri aracılığıyla kendi kümesinin merkez noktasına taşınmıştır. DYY'nin kümeler arasındaki davranışını ortaya koymak için Temel Bileşenler Analizi (TBA) uygulanmadan önce kümelenmiş her gözlemin güç spekturumu Lomb Algoritması yürütümü ile açık bir şekilde ortaya konmuştur.Bununla birlikte, saatlik mareograf deniz seviyesi gözlemleri kullanılarak 68 adet gelgit bileşeni T_Tide program ile elde edilmiştir. Daha sonra klasik gelgitsel harmonik analiz kullanılarak kestirim sinyali üretilmiştir. Saatlik deniz seviyesi gözlemlerinden günlük ve aylık deniz seviyesi değerleri elde etmek için SLPR2 yazılımı kullanılarak sonuçlar PSMSL'den elde edilen aylık ortalama değerlerle kıyaslanmıştır. Son olarak, düşey yer kabuğu hareketlerini ortaya çıkarmak için altimetri, mareograf ve GPS trendleri irdelenmiştir.Bu çalışma Türkiye'nin Akdeniz kıyısında her yıl 7 mm civarında bir deniz seviyesi artışı olduğunu göstermektedir. Her ne kadar ?skenderun mareograf istasyonunda yıllık 50 mm'lik bir çöktüğü tespit edilse de diğer istasyonlarda büyük bir düşey hareket görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
A radar altimetry satellite measures the height of sea surface globally. However, tide gauges, measuring Sea Level Height (SLH), are set up on the Earth surface. Hence, SLHs are involved in vertical motion of the Earth crust. In this study, vertical motions of Earth crust have been separated from sea level variations.After clustering of SSH observations with K-means approach, two outlier detection methods Pope and Interquartile (IQR) Tests are implemented in data. Afterwards, each altimetry measurement is relocated to the center point of own cluster by means of geoid height derived from Earth Gravitational Model 2008 (EGM08). Before application of Principal Component Analysis (PCA) to see behavior of SSH inbetween clusters, Lomb Scargle algorithm is run to realize power spectrum of every clustered observations distinctly.Besides, tide gauge measurements are used for extracting 68 constituents with T_Tide program from hourly tide gauge observations. Then, predicted signal is produced by means of classical tidal harmonic analysis. To get monthly and daily mean values of hourly data, MSDOS Processing and Quality Controlling Software (SLPR2) has been run and the results are compared with Permanent Service for Mean Sea Level (PSMSL) monthly mean sea level values. Afterwards,the trends from altimetry, tide gauge and GPS are investigated to reveal vertical land motion.This study shows that sea level is rising every year more or less 7 mm at the Mediterranean coast of Turkey. Although İskenderun tide gauge subsides 50 mm every year, the other stations do not show huge amount of vertical motion.