Thermal analysis of stirling cycle regenerators
Stirling çevrimi ile çalışan rejenatörlerin termal analizi
  1. Tez No: 305689
  2. Yazar: SERCAN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Askeri uygulamalarda Stirling çevrimi ile çalışan krayojenik soğutucular sıklıkla kullanılmaktadır. Rejeneratör ise bu çevrim ile çalışan soğutucuların önemli bir elemanıdır. Rejeneratörün performansı soğutucunun perforamansını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle rejeneratöre yapılacak iyileştirmeler soğutucuyu daha verimli hale getirecektir. Bu nedenle rejeneratör parametrelerinin sistem üzerindeki etkilerine hakim olmak gerekmektedir.Bu tez çalışmasında tel örgü disklerle oluşturulmuş, Stirling çevrimi ile çalışan bir rejeneratör, gözenekli bir yapı olarak kabul edilip enerjinin korunumu yasası ve süreklilik denklemi kullanılarak, matriks yapı ve akışkan için termal denklemler çıkartılmıştır. Bu denklemlerin basitleştirilmiş halleri, ideal durum, dikey ısı iletiminin olduğu durum ve rejeneratör duvarının etkilerinin göz önüne alındığı durum için elde edilmiştir. Elde edilen denklemleri sonlu farklar yöntemiyle çözmek için Matlab programında bir kod yazılmıştır.Yazılan bu kod, Sage programı kullanılarak doğrulanmıştır. Daha sonra, rejeneratör parametrelerinin, rejenaratör performansı üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiş ve sonuçlar sunulmuştur. Bu incelemeyi daha kolay hale getirmek için, Matlab programında kullanıcı arayüzü oluşturulmuş ve kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stirling cycle cryocoolers are used widely in military applications. The regenerator is the key element of Stirling cycle cryocoolers. It is known that performance of the regenerator directly affects the cryocooler performance. Therefore, any improvement on the regenerator will lead to a more efficient cryocooler. Thus, it is essential to have an idea about regenerator parameters and their effects on the system.In this study Stirling engine regenerator, which is constructed by wire mesh screens, is accepted as a porous medium. Using energy balance and continuity equation, matrix and fluid thermal equations are derived. Simplified versions of these equations are obtained for not only the ideal case, but also two other cases which take into account the effects of longitudinal conduction and the effects of regenerator wall. A computer code is developed in Matlab to solve these equations using finite difference method. The developed code is validated by using Sage. Afterwards, effects of all regenerator parameters on regenerator performance are investigated in detail and results are presented. To make this investigation easier, a graphical user interface is also built (in Matlab) and used.