Numerical investigation of natural convection from inclined plate finned heat sinks
Eğimli plaka kanatcıklı ısı atıcılardan doğal taşınımın sayısal incelenmesi
- Tez No: 305688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kanatçıklı ısı atıcıların elektronik aletlerin doğal taşınım ile soğutulmasında kullanımı sayısal olarak incelendi. Literatürde dikey kanatçıklı ısı atıcılar için yapılmış detaylı bir deneysel çalışma ele alınarak, deney düzeneği sayısal olarak modellendi ve ticari bir Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği programı ile akış ve sıcaklık dağılımları çözümlendi. Optimum kanatçık aralıgına karşilik gelen maksimum taşınım ile ısı transferinin büyüklüğünü elde etmek için boyut analizi yapıldı. Sonuçların deneysel verilerle iyi uyum gösterdiği gösterilerek sayısal modelin geçerliliği ispatlandıktan sonra model eğimli yüzeylerden ısı atımının incelenmesi için kullanıldı. Öne ve arkaya doğru 0-90 derece arasında farklı açılar için yapılan simülasyonlar sonucunda ısı aktarımının açıya ve Rayleigh sayısına bağımlılığı incelendi. Açıyla ışınımın ve doğal taşınımın katkılarının çok değiştiği gözlemlendi. Sonuçlar literatürde bulunan mevcut deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Finned heat sink use for electronics cooling via natural convection is numerically investigated. An experimental study from the literature that is for vertical surfaces is taken as the base case and the experimental setup is numerically modeled using commercial CFD software. The flow and temperature fields are resolved. A scale analysis is applied to produce an order-of-magnitude estimate for maximum convection heat transfer corresponding to the optimum fin spacing. By showing a good agreement of the results with the experimental data, the model is verified. Then the model is used for heat transfer from inclined surfaces. After a large number of simulations for various forward and backward angles between 0-90 degrees, the dependence of heat transfer to the angle and Rayleigh number is investigated. It is observed that the contributions of radiation and natural convection changes with the angle considerably. Results are also verified by comparing them with experimental results available in literature.