Literary spaces as the representation of dominant ideologies in the context of dystopias written between 1920 and 1950
1920 ve 1950 arasında yazılmış ters ütopyalar bağlamında baskın ideolojinin temsili olarak yazınsal mekanlar
  1. Tez No: 305709
  2. Yazar: RABİA ÇİĞDEM ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, distopyalardaki yazınsal mekanlar üzerinden mimarlık ile ideoloji arasındaki ilişkiyi anlama girişimidir. Devrimci düşünceleri ortaya çıkarmış olan mimarlığın yazınsal formunun paradikmatik değişimlerden nasıl etkilendiğini anlamak için mimarlık ve ideoloji arasındaki ilişkinin tanımının arayışıdır. Edebiyat, yazıldığı zamanın eleştirisini yapmak için distopya ve ütopyaları kullanır ve edebi metin yazıldığı zamanın hem bir birikimi hem de basılı sürümüdür. Bu nedenle, 1920'den 1950'ye kadar olan dönemdeki ideolojileri ve ideolojik değişimleri incelemek için; distopyalardaki edebi metin ve kurgusal mekanlar, hem negatif noktaları ile birlikte baskın ideolojiyi hem de direnişin mekanı olan devrimci ideolojiyi biçimlendiren araçlar olarak kullanıldı. Ana tartışma üç distopyadaki yazınsal mekanlara temellendirilecektir. Seçilen distopik metinler; Rus romancı Yevgeny Zamyatin tarafından yazılan ?Biz?, Aldous Huxley tarafından yazılan ?Cesur Yeni Dünya? ve George Orwell tarafından yazılan ?Bindokuzyüzseksendört?tür. Baskın ideolojinin devrimci düşüncenin mekansal uzaklığını belirlediği ve düşüncenin maddileşmesinde neden ve sonuç olarak görülen mimarlığın baskın ideolojinin diyalektik temsili olduğu iddası bu üç metin üzerinden tartışılacaktır. Tezi biçimlendirecek dört ana öğe; mimarlık, ideoloji, yazınsal mekan (metinsel mekan) ve ütopya/distopya/heterotopya üçlemesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to understand the relations between architecture and ideology in literary spaces in the context of Dystopias. It will pursue a definition of the relation between architecture and ideology to understand how the paradigmatic changes affect literary form of architecture to pose revolutionary thought(s). Literature often presents a dystopia or utopia to criticise its own written time, and literary text itself, is both a collection and a pressed version of that time. That is why to examine the ideologies and ideological changes in the period from 1920 to 1950, literary text and constructed spaces in dystopias are used as apparatus to form both the dominant ideology with its negative points and the revolutionary one as a space of resistance. Main discussion will be based on literary spaces in three dystopias; We written by Russian novelist Yevgeny Zamyatin, Brave New World written by Aldous Huxley and Nineteen Eighty Four written by George Orwell. These cases will be used to open the claim that dominant ideology determines the spatial distances of revolutionary thoughts and architecture, and appear as both cause and result of a materialisation of thoughts, thereby forming a dialectic representation of that ideology. Four main items will form the thesis; architecture, ideology, literary spaces (textual spaces) and trilogy of utopia/dystopia/heterotopias.