Compressed sensing based computerized tomography imaging
Sıkıştırılmış algılama tabanlı bilgisayarlı tomografik görüntüleme
- Tez No: 305734
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hastalık teşhisi için uygun olarak kullanıldığı takdirde Bilgisayarlı Tomografinin (BT) son derece yararlı olduğu tartışmasızdır. Ancak, tıpta kullanımının dramatik artışı sebebiyle BT'den kaynaklanan kanser riski ile ilgili endişeler artmaktadır. Söz konusu riskin azaltılmasında, radyasyon dozunun mümkün olan en düşük düzeyde tutulması çok önemlidir. Bu tez, güncel sıkıştırılmış algılama (SA) kuramından yararlanarak oluşturulmuş yeni bir imgeleme yöntemi ile hastaların ve/veya BT operatörlerinin maruz kaldığı X-ışını radyasyonunun azaltılması hakkındadır. Kestirilen imgenin toplam değişimini (TD) enküçültmeye dayalı iki verimli geriçatım algoritması önerilmektedir. Önerilen algoritmalar, süzgeçlenmiş geri izdüşüme dayalı geleneksel görüntü oluşturma algoritmalarından ve cebirsel geriçatım tekniklerinden daha az sayıda ölçüm kullanarak gürültülü ölçümlerde bile görüntü kalitesinden ödün vermeksizin radyasyon dozunu azaltmaya olanak sağlamaktadır. TD enküçültme problemini çözmek için güçlü yöntemler kullanan her iki yaklaşım, güncel SA tabanlı algoritmalardan daha yüksek geriçatım hızına sahiptir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that computerized tomography (CT) is highly beneficial for patients when used appropriately for diagnostic purposes. However, worries have been raised concerning the possible risk of cancer induction from CT because of the dramatic increase of CT usage in medicine. It is crucial to keep the radiation dose as low as reasonably achievable to reduce this probable risk. This thesis is about to reduce X-ray radiation exposure to patients and/or CT operators via a new imaging modality that exploits the recent compressed sensing (CS) theory. Two efficient reconstruction algorithms based on total variation (TV) minimization of estimated images are proposed. Using fewer measurements than the traditional filtered back projection based algorithms or algebraic reconstruction techniques require, the proposed algorithms allow reducing the radiation dose without sacrificing the CT image quality even in the case of noisy measurements. Employing powerful methods to solve the TV minimization problem, both schemes have higher reconstruction speed than the recently introduced CS based algorithms.