Investigation of the inflammatory pathways in spontaneously differentiating Caco-2 cells
Spontane farklılaşan Caco-2 hücrelerinde inflamasyon yolaklarının araştırılması
  1. Tez No: 305753
  2. Yazar: ERHAN ASTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, YRD. DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Barsak epitel farklılaşması, çok özel olarak sindirim, sekresyon ve immün görevleri olan özelleşmiş hücrelerin oluşumunu gerektirmektedir. Bu farklılaşma sırasındaki hücre-hücre ve hücre-mikroçevre etkileşimleri farklılaşma sürecinin değerlendirilmesinde kritik gözükmektedir. Birbirleri ile tamamen birleştikten sonra spontane olarak farklılaşmaya giden Caco-2 hücre hattını kullanarak, VCAM1 (vascular cell adhesion molecule-1) ifadesinde azalma görürken ICAM1 (intercellular cell adhesion molecule-1) ifadesinin farklılaşma süresinde stabil kaldığını gözledik. Farklılaşmamış hücrelerde Protein Kinaz alfa (PKC?) tarafından active edilen PKC? nın İnhibitör Kappa B (I?B) ve böylelikle Nükleer Faktör Kappa B (NF-?B) aktivasyonuna neden olduğunu ve bu eksenin farklılaşmış hücrelerde inhibe olduğunu gözledik. ICAM1 ifadesinin farklılaşmış hücrelerde stabil kalmasının nedeni transkripsiyonel olarak C/EBPß tarafındanartmasından kaynaklanmakta idi. Buna karşın farklılaşma sırasında hem ICAM-1 hemde VCAM-1 protein seviyelerinin azaldığını ve dahası post-translasyonel olarak lizozomlarda yıkıldıkları bulunmuştur. Fonksiyonel olarak farklılaşan Caco-2 hücrelerinin HUVEC hücrelerine adezyonunda azalma gözlenmiştir. Böylece her ikiside NF-?B hedef geni olduğu halde ICAM-1 ve VCAM-1 in farklılaşma sırasında birbirlerinden farklı düzenlendikleri gözükmektedir.MikroRNA ların birçok hücresel yolağı düzenledikleri bilinmektedir. NF-?B'yi hedeflediği bilinen miR-146a ifadesinin Caco-2 farklılaşması sırasında arttığı gösterilmiştir. Belirlenmiş hedef genlerinden MMP16 mRNA ve protein ifadesinin ise farklılaşma sırasında miR-146a ifadesi ile ters orantılı olarak azaldığı görülmüştür. miR-146a MMP16 3' UTR kısmına bağlanabilmiş ve ektopik ifadesi farklılaşmamış Caco-2 ve HT-29 hücrelerinde MMP16 mRNA ve protein ifadesinde azalmaya neden olmuştur. Fonksiyonel olarak jelâtin zimogram ile belirlenen jelatinaz aktvitesinde azalmaya ve buna ek olarak invazyon ve migrasyonda azalmaya neden olmuştur.Tezin son kısmında,15-Lipoksigenaz-1(15LOX1) ifade eden hücrelerde NF-?B inhibisyonunun PPAR? aracılıklı olduğu araştırılmıştırArakidonat arkının bir üyesi olan 15LOX1 ifadesi I?B? fosforilasyonunu ve NF-kB DNA bağlanma aktivitesini azaltmış ve bu durum 15LOX1 inhibitörü ile geriye çevrilebilmiştir. Bu inhibisyonun ERK1/2 fosforilasyonuna bağlı PPAR? fosforilasyonu aracılıklı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Intestinal epithelial differentiation entails the formation of highly specialized cells with specific absorptive, secretory, digestive and immune functions. Cell-cell and cell-microenvironment interactions appear to be crucial in determining the outcome of the differentiation process. Using the Caco-2 cell line that can undergo spontaneous differentiation when grown past confluency, we observed a loss of VCAM1 (vascular cell adhesion molecule-1) expression while ICAM1 (intercellular cell adhesion molecule-1) expression was seen to be stable in the course of differentiation. Protein kinase C theta (PKC?) acted downstream of PKC to inactivate Inhibitor of kappa B (IB) and activate NF-?B in the undifferentiated cells and this axis was inhibited in the differentiated cells. The increase in ICAM1 expression in the differentiated cells was due to a transcriptional upregulation by C/EBP. The protein expressions of both ICAM-1 and VCAM-1, however, were found to decrease in the course of differentiation, with both proteins getting post-translationally degraded in the lysosome. Functionally, a decrease in adhesion to HUVECcells was observed in the differentiated Caco-2 cells. Thus, the regulation of ICAM-1 and VCAM-1, although both NF-B target genes, appear to be different in the course of epithelial differentiation.microRNAs are known to regulate many cellular pathways. miR-146a, which is known to target NF-?B, was shown to be highly upregulated in differentiated Caco-2 cells. As a predicted target of miR-146a, mRNA and protein expression of MMP16 was inversely correlated with miR-146a during differentiation of Caco-2 cells. miR-146a could bind to the 3?UTR of MMP16 and ectopic expression of miR-146a resulted in a decreased mRNA and protein expression of MMP16 in the undifferentiated Caco-2 and HT-29 cells. Functionally, decreased gelatinase activity determined by gelatin zymography and reduced invasion and migration through Transwells was observed.In the final part of the thesis, the inhibition of NF-?B via PPAR? in 15-Lipoxygenase-1 (15LOX1) expressing cells was investigated. The expression of 15LOX1, a member of the inflammatory arachidonate cascade, could lower phosphorylation of I?B? and NF-?B DNA binding activity which was reversed with a 15LOX1 inhibitor. This inhibition was mediated by phospho-PPAR?, which in turn was phosphorylated by ERK1/2.