Occupational health and safety hazard identification, risk assessment, determining controls: Case study on cut and cover underground stations and tunnel construction
İş güvenliği ve sağlığı kapsamında tehlikelerin tanımlaması, risklerin değerlendirilmesi ve kontrollerin belirlenmesi açısından: Aç-kapa yer altı istasyonları ve tünel inşaatı üzerine yapılan bir saha çalışması
- Tez No: 305795
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezin amacı inşaat sektöründe, iş güvenliği ve sağlığı yönetim sistemi çerçevesinde, iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili olarak tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi konularında bir çalışma gerçekleştirmek ve bu konuda yapılan uygulamaları bir saha çalışması ile ilgili kişilerin bilgisine kazandırmaktır.Bu amaca yönelik olarak; öncelikle konu ile ilgili standartlar, uygulama kuralları, uygulama kılavuzları ve yetkili kurumlarca basılmış dokümanlar veulusal yasal çerçeve başta olmak üzere birliteratür çalışması yapılmıştır. Saha çalışması alanı olarak Türkiye'nin en büyük ulaşım altyapı projelerinden biri olan Marmaray Projesi seçilmiştir. Marmaray projesinde yapılan incelemeler;aç?kapa yeraltı istasyonları inşaatına örnek olarak Üsküdar Yeraltı İstasyon Şantiyesinde, tünel inşaatına örnek olarak da Yedikule Tünel Şantiyesinde gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar tez kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the hazard identification, risk assessment and related determining controls aspects of occupational health and safety topic, within the framework of a safety management system, for the construction industry. To achieve this purpose, a literature survey is carried out with specific emphasis on the standards, guidelines, codes of practices and other documents published by authorized institutions and national legislation related with the subject.The Marmaray Project, which is considered as one of the major transportation infrastructure projects in Turkey, is chosen as the case study area. In the Marmaray Project, the case study is carried out at Üsküdar Underground Station Construction Site as an example for the cut and coverunderground station construction and at Yedikule Tunnel Construction Site for the tunnel construction and achieved results are assessed within the context of this thesis.