Frequency domain optimization of dry friction dampers used for earthquake vibration damping of buildings
Binalarda deprem sırasında oluşan titreşimlerin sönümlenmesi için kullanılan kuru sürtünmeli sönümleyicilerin frekans düzleminde optimizasyonu
- Tez No: 305794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deprem sırasında açığa çıkan enerjinin yapılar üzerindeki etkisini azaltıp binalarda yer ivmesinin sebep olduğu deplasmanı azaltmak amaçlı kullanılan birçok aktif ve pasif titreşim kontrol teknikleri vardır. Pasif titreşim kontrol tekniklerinin aktif titreşim kontrol tekniklerine göre temel avantajı; pasif titreşim kontrol cihazlarının harici enerjiye veya sensöre ihtiyaç duymamasıdır. Bu avantaj kurulum ve bakım maliyetlerinin azalmasını sağlamaktadır. Ancak pasif titreşim kontrol cihazları değişik yer ivmelerine karşı kendini adapte edemediğinden, önceden belirlenmiş optimum bir sönümleme oranı ve yapı boyunca bir sönümleme dağılımına ihtiyaç duymaktadırlar. Pasif titreşim kontrol cihazlarının dizaynı sırasında bina özellikleri ve deprem karakteristiği gibi çok sayıda faktör göz önüne alınmalıdır. Kuru sürtünmeli sönümleyiciler pasif kontrol titreşim kontrol cihazlarına örnek olup, düşük maliyetine ve montaj kolaylığına karşın yüksek enerji sönümleme kapasitesine sahip olmaları sebebiyle birçok alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, binalarda sismik enerjinin kuru sürtünmeli sönümleyicilerle sönümlenmesi incelenmiş ve frekans düzleminde tanımlayıcı fonksiyonlar metodu kullanılarak, zaman tanım alanında ve sonlu elemanlar analiz yöntemi ile yapılmış çözümler ile karşılaştırıldığında, daha az hesaplama çabası gerektiren, yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Anlatılan yeni yöntemin sonuçları zaman tanım alanında yapılan çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmış böylece yeni yöntemim doğruluğu ve geçerliliği gösterilmiştir. Buna ek olarak, sönümleyicilerin bina boyunca yerleşimi ve sönümleyiciler üzerindeki kayma kuvvetleri, tek ve çok katlı binalar için, yeni geliştirilen yöntem kullanılarak optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many active and passive vibration control techniques to reduce the effect of energy on structures which emerges during an earthquake and reduce the displacement of buildings that is caused by ground acceleration. Main advantage of passive vibration control techniques over active vibration control techniques is; no external power or a sensor is required for passive vibration control devices (PVCDs) and it results in lower installation and maintenance costs. However, PVCDs require a predefined optimum damping ratio and optimum damping distribution along the structure since they are not adaptive to changing ground acceleration values. During the design of the PVCDs numerous factors such as building properties and earthquake characteristics should be considered. Dry friction damper is an example of PVCD and has an extensive usage in many different fields due to its high energy damping capacity with low cost and ease of installation. In this thesis, damping of seismic energy at buildings with dry friction dampers is investigated and a new optimization method is developed in frequency domain by employing Describing Function Method (DFM) which reduces the computational effort compared to the time domain and finite element solutions drastically. The accuracy and verification of the presented method is investigated by comparing the frequency domain results with time marching solutions. Furthermore, damper placement and slip forces on the dampers are optimized for single and multi-story buildings equipped with dry friction dampers by utilizing the developed method.