Assessment of different finite element modeling techniques on delamination growth in advanced composite structures
Kompozit yapılarda delaminasyon ilerlemesinin değişik sonlu eleman modelleme teknikleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 305808
  2. Yazar: İBRAHİM UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. LEVEND PARNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanal çatlak kapama tekniği, güçlendirilmiş dokulu kompozit montajlarında yapışma ayrışması/delaminasyon başlangıcı ve ilerlemesi analizlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sayısal kırılma mekaniğine dayalı bir yaklaşım olan sanal çatlak kapama tekniği; Irwin'in çatlak kapama integrali üzerine kuruludur.Bu çalışmada sanal çatlak kapama tekniği kullanılarak, yapıştırma ile bağlanmış güçlendirilmiş dokulu kompozit kabuk-flanş montajının ayrışması/delaminasyon başlangıcı ve ilerlemesi incelenmektedir. Parametrik sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiş olup; sonlu elemanlar analiz sonuçları literatürde bulunan kupon seviye deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Değişik sonlu eleman modelleme tekniklerinin etkileri araştırılmaktadır. Yapıştırma ile bağlanmış flanş montajı, saf katı (3D) elemanlar, düzlem gerilme (2D) kabuk elemanları ve düzlem gerinim (2D) kabuk elemanları kullanılarak modellenmiştir. Ek olarak, eleman ağı yoğunluğu, eleman derecesi ve geometrik doğrusalsızlık parametreleri de incelenmektedir. Bu değişik modelleme tekniklerinin tutarlılık ve performansları değerlendirilmiştir. Son olarak, üretim esnasında ortaya çıkabilecek ilk hata konumunun delaminasyon büyümesi potansiyeline etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada sunulacak sonuçların havacılık sektöründe çalışan mühendisler için derinlemesine bir bakış sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Virtual crack closure technique (VCCT) is commonly used to analyze debonding/delamination onset and growth in fiber reinforced composite assemblies. VCCT is a computational fracture mechanics based approach, and is based on Irwin?s crack closure integral.In this study, the debonding/delamination onset and growth potential in a bonded fiber reinforced composite skin-flange assembly is investigated using the VCCT. A parametric finite element analyses is conducted. The finite element analyses results are compared with coupon level experimental resultsavailable in the literature. The effects of different finite element modeling techniques are investigated. The bonded flange-assembly is modeled with pure solid (3D) elements, plane stress (2D) shell elements and plane strain (2D) shell elements. In addition, mesh density, element order and geometric non-linearityparameters are investigated as well. The accuracy and performance of these different modeling techniques are assessed. Finally, effect of initial defect location on delamination growth potential is investigated. The results presented in this study are expected to provide an insight to practicing engineers in the aerospace industry.