Seismic evaluation of conventional and viscoelastically damped buildings through fragility analysis
Kırılganlık analizi ile geleneksel ve viskoelastik sönümleyicili binaların sismik değerlendirilmesi
- Tez No: 305816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada deprem etkisine maruz geleneksel ve viskoelastik sönümleyicili binaların hasar görebilirliği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Viskoelastik sönümleyicinin etkinliği 5 ve 12 katlı örnek binalar üzerinde değerlendirilmiştir. Bu amaçla, taşıyıcı sistemi geleneksel moment aktaran çerçeve ve viskoelastik sönümleyicili çerçeve sistemli olarak tasarlanmış 5 ve 12 katlı çelik binaların tasarımında üç farklı durum dikkate alınmıştır. Bunlar a) Durum 1: Geleneksel moment aktaran çerçeve, b) Durum 2: Viskoelastik sönümleyicilere sahip çerçeve, etkin sönüm oranı %10 ve c) Durum 3: Viskoelastik sönümleyicilere sahip çerçeve, etkin sönüm oranı %20 koşullarını içermektedir. Böylece, araştırmada toplam 6 faklı bina üzerinde inceleme yapılmıştır. Yapısal ve yapısal olmayan (ötelemeye duyarlı ve ivmeye duyarlı birleşenler) sismik kırılganlık eğrilerinin oluşturulmasında doğrusal olmayan zaman tanım alanında dinamik analizler yapılmıştır. Sismik güvenilirlikle ilgili güçlü tahminler elde etmek için belirgin farklı özelliklere sahip 15 doğal deprem yer hareketi kaydı analizlerde kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, etkili sönüm oranına bağlı olarak, viskoelastik sönümleyiciler ile tasarlanmış çerçeve sistemleri geleneksel moment aktaran çerçeve sistemlerine kıyasla seçilen performans seviyeleri için oldukça düşük aşılma olasılıkları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seismic fragility based assessment of conventional and viscoelastically damped buildings was investigated. The effectiveness of viscoelastic dampers was evaluated for 5 and 12 story buildings. For the case study buildings, similar type of viscoelastic dampers was used and designed to provide the structure with two different e ? ective damping ratios of 10% and 20%. In order to exhibit the performance of conventional and viscoelastically damped framed buildings, the fragility based seismic vulnerability analyses were carried out. The buildings were designed as: a) Case 1: Conventional moment resisting frame, b) Case 2: Frame with viscoelastic dampers providing supplemental effective damping ratio of 10%, and c) Case 3: Frame with viscoelastic dampers providing supplemental effective damping ratio of 20%. Thus, a total of six different buildings were examined as a case study. Nonlinear time history analyses were performed to develop structural fragility curves and nonstructural fragility curves for drift sensitive and acceleration sensitive components. For the seismic fragility assessment, a database including 15 natural earthquake ground motion records with markedly different characteristics was used. The analysis of the results shows that depending upon the effective damping ratio, frames designed with viscoelastic dampers have noticeably lower probability of exceedance of performance limit states in comparison to conventionally designed moment resisting frame system.