Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yavru yeminde kurutulmuş damıtma kalıntıları ve çözünür maddeleri (DDGS) kullanma olanaklarının araştırılması
Investigation of possibilities of using distiller's dried grains with solubles in feed of juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
  1. Tez No: 450488
  2. Yazar: BAKİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Su Ürünleri, Pathology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavru yeminde etanol endüstrisi yan ürünü olan kurutulmuş damıtma kalıntıları ve çözünür maddelerinin (DDGS) balık unu ve soya küspesi yerine kullanılabilirliğinin araştırılması amacıyla iki ayrı besleme denemesi yürütülmüştür. Araştırma kapsamında büyüme, yem değerlendirme, ekonomik değerlendirme, balık eti kimyasal kompozisyonu, deneme yemlerinin besin madde sindirilebilirlik oranları, deneme balıklarının karaciğer ve bağırsak histolojileri araştırılmıştır. Birinci denemede, balık unu yerine DDGS yemde %0, %10, %20 ve %30 oranında (Kontrol, DDGS10, DDGS20 ve DDGS30) kullanılarak protein (%45,47 ham protein) ve enerji (sindirilebilir enerji 4164 kcal/kg) değerleri eşit dört farklı deneme yemi hazırlanmıştır. Hazırlanan deneme yemleriyle başlangıç ağırlığı 19,88 g olan gökkuşağı alabalığı yavruları 84 gün süreyle beslenmiştir. Deneme sonunda en yüksek canlı ağırlık artışı, yüzde canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı ve termal büyüme katsayısı değerleri DDGS30 grubunda bulunmuştur. Yem değerlendirme ve protein etkinlik oranı değerleri deneme grupları arasında benzer iken yem tüketimi değerleri DDGS30 grubunda yüksek olduğu, diğer gruplar arasında ise önemli bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Yemde DDGS artışına bağlı olarak yem maliyeti önemli oranda düşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different feeding trials was performed to investigate inclusion levels of distillers dried grains with solubles (DDGS) as a fish meal and soybean meal replacement for juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). In scope of this research; growth, feed assessment, economic assessment, chemical composition of fish meat, digestibility rates of nutrients of experimental diets, histology of liver and intestine are studied. In the first trial, four different experimental diets are prepared which have equal protein (45.47% crude protein) and energy (4164 kcal/kg digestible energy) values, by using DDGS feed in rates of 0%, 10%, 20% and 30% (Control, DDGS10, DDGS20 and DDGS30) in stead of the reducing fish meal. Fish whose starting weights are 19.88 began to be fed with the prepared experimental diets for 84 days. At the end of trial, the highest live weight increase, percentage live weight increase, specific growth rate and thermal growth coefficient values are found in DDGS30 group. While feed conversion and protein efficiency rate values are similar among the experimental groups, it is seen that DDGS30 group has the highest feed consumption values and there is no significant difference between the other groups. Feed price reduces significantly depending upon DDGS increase in feed.