Taguchi metodu yardımıyla, GS 24Mn5 N malzemenin frezeleme operasyonunda, işleme parametrelerinin yüzey kalitesine etkisinin optimizasyonu
Optimization of the process parameters of milling using the Taguchi method on GS 24Mn5 N steel casting
- Tez No: 305820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada; GS 24Mn5 N çelik döküm malzemenin Yatay İşleme Merkezi ile frezeleme operasyonunda işleme parametrelerinin optimizasyonu hedeflenmiştir. Performans kriteri olarak yüzey pürüzlülüğü seçilmişitir. Kontrol edilen faktörler kesme hızı, ilerleme hızı, talaş derinliği ve takım uç sayısı seçilmiştir. Seçilen faktörler L9 (34) ortogonal dizinine yerleştirilmiş ve deney planı oluşturulmuştur. Deney sonuçlarında performans göstergesi olarak seçilen yüzey pürüzlülüğü ölçülmüş ve değişik sinyal gürültü oranları hesaplanmıştır. Varyans analizi metodu kullanılarak da faktörlerin etki seviyeleri tespit edilmiştir. Elde edilen verilerle doğrulama deneyleri yapılmış ve bu deneylerin sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of process parameters of milling operation in an horizantal machining center with GS 24Mn5 N steel casting workpiece material has been targeted. Surface roughness has been selected as performans characteristic. Controlled factors were selected as cutting speed, feed-rate, depth of cut and number of inserts. A L9 (34) orthogonal array has been employed and experimental runs have been planned. The performance charecteristic was measured and various signal to noise ratio were calculated. Analysis of Variance has been carried out and effect levels of the controlled factors has been analyzed. From the analyzed data confirmation experiments have been carried out and the results were analyzed.