Adli önemi olan böcek türlerinden Lucilia sericata'nın (Diptera:Calliphoridae) pupa gelişim sürecinin incelenmesi
The analysis of pupal development in Lucilia sericata (Diptera:Calliphoridae) that is among the forensically important insect groups
- Tez No: 305887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, adli entomolojide ölüm sonrası zaman (ÖSZ) tahmininde kullanılan Lucilia sericata türünün pupa dönemi ile ilgilidir. Pupa dönemi Dünya'da ve Türkiye'de çok az çalışılmıştır. Yapılan bu çalışmada Lucilia sericata türü için pupa dönemindeki gelişim ve gelişim süreleri 15 °C, 20 °C, 25 °C ve 30 °C sıcaklıklarında çalışılmıştır. Bu araştırma ile, Greenberg (2002)'de belirtilen 11 parametre yanında 20 yeni parametre de ilk kez tespit edilmiştir. Lucilia sericata ile ilgili elde edilen sonuçlar ülkemiz ve Dünya için yenidir.
Özet (Çeviri)
This study includes Lucilia sericata species pupae period which used for determining PMI after death at forensic entomology. Pupal period, very little studied in the World and in the Turley. In this study pupae development and development time studied for Lucilia sericata at the temperatures of 15 °C, 20 °C, 25 °C ve 30 °C. Through this study, both the 11 parameters specified in Greenberg (2002) and 20 new parameters more have been identified for the first time. The results obtained with Lucilia sericata are new to our country and the World.