Kendi kendine öğrenmenin kimya laboratuvarında öğrenci başarısına, öğrenme hazırbulunuşluğuna, laboratuvar becerilerine yönelik tutumuna ve endişesine etkisi
Effect of self-directed learning on the students' success, learning readiness, attitudes towards laboratory skills and anxiety in chemistry laboratory
  1. Tez No: 305888
  2. Yazar: FATMA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma kendi kendine öğrenmenin kimya laboratuvarında öğrenci başarısına, laboratuvarda kendi kendine öğrenme hazırbulunuşluğuna, laboratuvar becerilerine yönelik tutuma ve kimya laboratuvarı endişesine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini 2010?2011 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Bölümü, Kimya Eğitimi Anabilim Dalı 5. sınıfında öğrenim gören 33 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada tek grup için ön test?son test araştırma deseni kullanılmıştır. Laboratuvarda kendi kendine öğrenme proje tabanlı öğrenme süreci işleyişine göre planlanmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için ?Kimya Başarı Testi?, ?Kimya Laboratuvarı Endişe Ölçeği?, ?Laboratuvar Becerilerine Yönelik Tutum Ölçeği?, ?Laboratuvarda Kendi Kendine Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği? kullanılmıştır.Çalışmanın hipotezleri bağımlı örneklem t-testi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın sonuçları laboratuvarda kendi kendine öğrenmenin öğrencilerin kimya başarıları, laboratuvarda kendi kendine öğrenme hazırbulunuşluğu ve kimya laboratuvarı endişeleri üzerine anlamlı bir katkısı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the effect of self directed learning on student?s success, self-directed learning readiness in laboratory, attitudes towards laboratory skills and chemistry laboratory anxiety in chemistry laboratory.Sampling group of the study is composed of 33, 5th grade students studying at Hacettepe University, Department of Secondary Science and Mathematics Education, Chemistry Education Programme during 2010?2011 fall term.Research pattern of pre-test post-test has been used in the research for one group. Self directed learning in laboratory has been planned according to the process of project based learning. ?Chemistry Success Test?, ?Chemistry Laboratory Anxiety Scale?, ?Attitude Towards Laboratory Skills Scale? and ?Scale of Self-Directed Learning Readiness in Laboratory? have been used to collect data.Hypotheses of the study have been test using dependent sample t-test and multiple regression analysis. The results of the study have demonstrated that self-directed learning in laboratory has a meaningful contribution to chemistry success, self-directed learning readiness in laboratory and chemistry laboratory anxiety of students.