Hava ve uzay platformları iletişim sistemlerinde kullanılmak üzere çeşitli temel baskı antenlerin analizi
Analyses of various basic printed antennas to use in communication systems on aerospace platforms
  1. Tez No: 305889
  2. Yazar: VOLKAN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada hafifliği ve az hacim kaplamaları nedeniyle hava ve uzay platformlarında sıklıkla tercih edilebilecek çeşitli baskı antenlerin ön tasarım çalışmalarında kullanılmak üzere analitik analizleri gerçekleştirilmiş ve elde edilen ifadeler tam dalga analiz yöntemiyle çalışan nümerik elektromanyetik simulatör yardımıyla sınanmıştır. Ayrıca bazı yapılar için prototip üretimleri gerçekleştirilerek nümerik simülatör yanında deneysel olarak sınamalar da gerçekleştirilmiştir. Ele alınan antenler özellikle düşük kazançlı heryön (omni-directional) baskı antenler ile yarı küresel ve şekillendirilmiş konik ışıma örüntüsüne sahip baskı antenlerden seçilmiştir. Bu yapılar hava ve uzay platformlarında uzölçüm ve uzkomuta haberleşmesi ile birlikte daha yüksek hızlardaki veri haberleşmesi için de tercih edilmektedirler.Ele alınan anten yapıları farklı modlarda uyarılmış dairesel mikroşerit disk antenler; baskı monopol/dipol, baskı yarık ve bunların iki ince dielektrik katman arasında oluşturulmuş yapıları; baskı devre katlanmış ince şerit ve katlanmış dar yarık anten, yine bu antenlerin iki ince dielektrik katman arasında oluşturulmuş yapıları olarak sıralanabilir. Ayrıca bu yapılar için frekans değiştirilebilirliği sağlamak amacıyla çeşitli önermelerde bulunularak analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various printed antennas that can be preferred on aerospace platforms because of light-weightiness and small volumes have been analysed analytically to use in pre-design studies and also the obtained expressions have been verified by full-wave electromagnetic simulator. In addition, for some antenna structures prototypes have been realized and then experimental measurements have been conducted as additional verifications. The studied antennas have been chosen as low-gain omni directional, hemi-spherical and conically shaped beam printed antennas. These antenna types are preferred for telemetry/telecommand communication on aerospace platforms and also for high data rate communication.The studied antennas are circular microstrip antennas that are excited in different modes, printed monopol/dipole, printed slot and sandwiched versions of them between two dielectrics, printed folded thin strip and printed folded thin slot antennas and sandwiched versions of them between two dielectrics. In addition for these antenna types in order to provide frequency tunability some proposals have been realized and the modified antennas have been analyzed analytically and numerically.