Analysis of atmospheric aerosol samples with spectrometric methods
Atmosferik aerosol örneklerinin spektrometrik metotlarla analizi
- Tez No: 305906
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN, PROF. DR. SEMA BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma kapsamında, hem iç ortam hem dış ortam hava örneklemeleri gerçekleştirilmiştir. İç ortam örneklemeleri Hamburg şehrinde yapılmış ve hava partikülleri impaktörler aracılığıyla boyutlarına göre toplanmış ve analizleri TXRF tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Örneklemeyi ve analizi etkileyen faktörler çalışılmış ve optimize edilmiştir. Katı örneklerin doğrudan analizi uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Sunulan çalışmanın ana amaçlarında biri de, Ankara atmosferindeki partiküllerin ve toksik eser metallerin seviyelerini değerlendirmek olduğundan dış ortam örneklemeleri farklı bölgelerde ve zamanlarda Ankara şehrinde gerçekleştirilmiştir. Kullanılan filtre tipleri, çözündürme metotlarının karşılaştırılması çalışmaları incelenmiş ve optimize edilmiştir. Hava partiküllerinin analizinde üç farklı spektrometrik teknik (TXRF, ICP-MS, AAS) uygulanarak analiz edilen her bir element için uygun analiz teknik ya da teknikleri önerilmiştir. Hava partiküllerinde elementlerin çoğunun tek bir metot ile tayinin mümkün olmadığı görülmüştür. Eser düzeydeki çok sayıda elementin tayini TXRF ile gerçekleştirilebilmiş ve bazı elementler için AAS analizleri gerekli olmuştur. Ticari ICP-MS diğerlerine göre en düşük tayin limitlerine sahip olmasına rağmen hava partiküllerindeki birçok elementin tayini çok sayıdaki engellemeler yüzünden zor olmuştur. Hava partikül seviyelerinin mekansal ve zamansal değişimi incelenmiştir. Bazı örnekleme istasyonlarında, hava partikülleri PM10 ve PM2.5 gibi boyut dağılımlarına göre toplanmıştır. Boyutlarına ayrılmış partiküler maddelerin element bazında karakterizasyonu yapılmış ve değerlendirilmiştir. Beytepe istasyonunda toprak, Kayaş'ta toprak ve katı yakıt kullanımı ve Sıhhiye'de trafik ve çeşitli insan aktiviteleri kaynaklı elementler tespit edilmiştir. Doğal kaynaklı elementler PM10, trafik ve insan aktivitesi kaynaklı olanlar PM2.5 fraksiyonunda gözlenmiştir. Son olarak, zenginleştirme hesaplamaları uygulanarak kirlilik kaynaklarının tespiti yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, both indoor and outdoor air samplings were performed. Indoor samplings were achieved in the city of Hamburg and air particulate matters (APM) were collected by impactors according to their size distribution. Analyses were provided by the TXRF technique. The parameters affecting the sampling and analysis were studied and optimized. Direct analysis of solid samples were applied and evaluated. One of the main focus points of the presented study was the assessment of atmospheric burden of particulate matter and toxic trace metals in the atmosphere of Ankara. Outdoor samplings were accomplished in the city of Ankara. The types of filters, sample collection and leaching methods were investigated and optimized. Three different spectrometric techniques (TXRF, ICP-MS, AAS) were applied and the appropriate analysis technique or techniques were suggested for each analyzed element. It was observed that determination of most of elements in APM by a single method was not feasible. Trace level determination of the large number of elements could be performed by TXRF and for some elements AAS analyses was necessary. Commercial ICP-MS had lowest detection limits among the others however due to the large number of interferences it was difficult to determine many elements in APM. Spatial and temporal variations of APM levels were examined. In some stations, APM sampled in according to their size distribution such as PM10 and PM2.5. Elemental characterization of size distributed PM were achieved and evaluated. It was detected that the elements mainly originated from soil in Beytepe, from soil and solid fuel usage in Kayas and from traffic and a variety of human activities in Sıhhiye stations in air samplings. While the elements of natural origin observed in PM10 fraction, the elements from traffic and human activities were in PM2.5. Eventually, enrichment calculations were performed in order to identify the pollution sources.