Rhodopseudomunas palustris kullanılarak gümüş nanopartiküllerin üretimi
Production of silver nanoparticles using Rhodopseudomunas palustris
  1. Tez No: 305920
  2. Yazar: ARAZ NOROUZ DİZAJİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİŞKİN, PROF. DR. TÜLİN KUTSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nanoteknoloji günümüzde en çok ilgi çeken konulardan birisidir. Nanoteknolojide önemli bir yere sahip metalik nanopartiküller, elektronik ve biyomedikal gibi bir çok uygulamaya sahiptir ve bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Metalik nanopartiküllerin grubunda yer alan ve antibakteriyel özelliği gösteren gümüş nanopartiküller, gıda paketleme, tıbbi, biyomedikal ve kozmotik sanayide uygulamaya sahiptir. Gümüş nanopartiküller kimyasal yöntemlerle elde edildiğinde, kullanılan toksik kimyasallardan dolayı gıda ve tıbbi uygulamalarda kullanılamaması söz konusudur. Bu nedenle biyolojik sistemlerle bu partiküllerin sentezi araştırılmıştır.Sunulan çalışmada gümüş nanopartikül sentezi için indirgeyici ajan olarak Rhodopseudomonas palustris bakterisinden elde edilen hücre ekstraktı kullanılmıştır. Saf kültürden alınan bu bakteriden oluşan süpernatant, mikrofiltreden geçirildikten sonra hücre ekstraktı elde edilmiştir. Hücre ekstraktı farklı gümüş nitrat derişimleri ile muamele edilip, zaman içinde partiküllerin oluşumu UV-vis spektrometre cihazı ile incelenip, 420-460 nm aralığında pik elde edilmiştir. Zeta-sizer, AFM, FTIR ve SEM cihazları ile partiküllerin karakterizasyonu yapılmış, partikül yüzeyinde bakteriye ait olan birleşikler tespit edilmiştir. AFM ve SEM ile alınan sonuçlara göre, partikül boyutu 30-50 nm civarında elde edilmiştir. Gümüş nanopartiküllerin antibakteriyel özelliği araştırılıp, MIC ve MBC E.coli için 0.187 µg.ml-1 ve S.aureus için 0.37 µg.ml-1 değeri gösterilmiştir. Sitotoksisite sonuçları ise partiküllerin 0.6 ppm den fazla derişimlerde L929 hücrelerine toksik olduğu ve 5 ppm de hücrelerin yarısında ölüme yol açması belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has evolved into one of the most appealing areas of scientific research in recent years. One of the significant areas of nanotech sciences which have attracted a great deal of interest all over the world is the study of metallic nanoparticles, which have found extensive usage in modern electronics and medical engineering. One of the extensively used metallic nanoparticles today is silver nanoparticle, which has found considerable usage in the domains of nutrition, medicine, biomedical engineering, and cosmetics, due to its antibacterial properties. The major issue which has got in the way of using these beneficial particles in the nutrition and medical industries has been the usage of toxic chemicals in the process of silver nanoparticle synthesis. In order to pass this barrier, the biological synthesis of this particle has attracted a great deal of attention in recent years.In this dissertation, the cell extract of Rhodopseudomunas palustris has been used to synthesize AgNPs, through the reduction of Silver ions. The required cell extract has been produced by extracting it from the pure culture, and pushing it through the micro filter. Then, silver nitrate is added to the product and the result has been analyzed by UV-vis to demonstrate a peak of 420 -460 nm. The characterization of the produced nanosilvers has been done by SEM, AFM, XRD and FTIR. The obtained results from FTIR have demonstrated the existence of the bacterial products on the surface of the particle. The result of SEM and AFM shows the size of the particles to be between 30-50 nm. On the other hand, the antibacterial properties of the nanoparticles have been analyzed. The results manifest that the particles? MBC and MBC for E.coli is 0.187 µg.ml-1, for S.aureus is 0.37 µg.ml-1. Furthermore, the cytotoxitical properties of the particles have been studied and the result has been 0.6 and the %50 of L929 cells was died on 5 ppm.