Sezgisel bulanık konumsal nesnelerin modellenmesi
Modelling intuitionistic fuzzy spatial objects
- Tez No: 305921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Coğrafi bilgi sistemlerinde genel olarak gevrek konumsal nesneler arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Fakat birçok doğa olayı kesin sınırlara sahip değildir, yani bulanık özelliğe sahiptir. Bu yüzden konumsal nesneler hakkında daha gerçekçi sonuçlar elde edebilmek için bu tezde bulanık ve sezgisel bulanık konumsal nesneler incelenmiştir. Öncelikle bulanık kümeler her biri topolojik özellik olan alt kümelerine ayrılmış ve daha sonra bu kümeler göz önünde bulundurularak iki bulanık küme arasındaki muhtemel bağıntılar belirlenmiştir. Bu bağıntılardan yola çıkarak iki bulanık küme arasındaki muhtemel bağıntıların üyelik dereceleri belirlenmiştir. Bir sonraki adımda ise sezgisel bulanık kümeler her biri topolojik özellik olan alt kümelerine ayrılmış ve bu kısımlar arasındaki bağıntılar belirlenmiştir. Sonuç olarak daha önce verilmiş olan bağıntıların üyelik dereceleri de kullanılarak iki konumsal nesne arasındaki bağıntılar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Geographic Information Systems generally the relationship between the spatial objects are investigated. But, most natural phenomena don?t have strict boundaries. This means, they have fuzzy properties. Therefore, in this thesis to get more real conclusions about spatial objects, fuzzy and intuitionistic fuzzy objects are investigated. Primarily, fuzzy sets are separated into subsets each one of which is topological invariant and then considering these sets possible relations between two sets are determined. By using these relations membership degrees of possible relations between two fuzzy sets are determined. In the next step, intuitionistic fuzzy sets are separated into subsets each one of which is topological invariant and the relational between these parts are defined. In conclusion, using the membership degrees of the relations that are obtained before more detailed information is achieved between two spatial objects.