Üniversite öğrencilerinin görsel bilişsel stilleri
Visual cognitive styles of university students
  1. Tez No: 305941
  2. Yazar: PINAR NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin konu alanlarının ve sınıf düzeylerinin görsel bilişsel stillerine etkisi araştırılmıştır. Kozhevnikov, Kosslyn and Shephard (2005) tarafından ortaya konulan üç boyutlu Nesnesel - Uzamsal - Sözel Bilişsel Stil Modeli araştırmanın kuramsal temelini oluşturmuştur. Nesnesel - Uzamsal İmgeleme ve Sözel Bilişsel Stil Ölçeği (Blazhenkova, Kozhevnikov, 2009) veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Yedi bölüm ile bu bölümlere ait 1. ve 3. sınıf 450 üniversite öğrencisi ölçeği cevaplayarak araştırmaya katılmıştır.Ölçeğin uyarlanması aşamasında üç model sırayla denenerek doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, ilişkili üç faktörlü modelin en iyi uyum değerleri verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of subjects? matters and grades of university students to their visual cognitive styles has been investigated. The research is theoretically based on the Object-Spatial-Verbal Cognitive Style Model (Kozhevnikov, Kosslyn and Shephard, 2005). The Object - Spatial Imagery and Verbal Questionnaire (Blazhenkova ve Kozhevnikov, 2009) was adapted into Turkish as a tool for gathering data. 1st and 3rd grade 450 students from seven departments involved in the research by answering questionnaire.Confirmatory Factor Analysis was used by trying the 3 models sequentially in the adaptation process of the questionnaire and it has been observed that the best fit was obtained by the ?correlated three dimensional model?.