Üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil öğrenme stratejileri, öğrenme stili tercihi ve yabancı dil akademik başarısı arasındaki açıklayıcı ve yordayıcı ilişkiler örüntüsü
A model explaining and predicting the relationship between university prep class students' language learning strategies, learning styles and academic success in foreign language
- Tez No: 231325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL FER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmada üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin, yabancı dil akademik başarısı ile öğrenme stili tercihleri ve kullandıkları yabancı dil öğrenme stratejileri arasındaki açıklayıcı ve yordayıcı ilişkiler örüntüsü incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinde dört devlet ve dört vakıf olmak üzere toplam sekiz üniversiteden 376 üniversite hazırlık sınıfı öğrencisi katılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi (Structural equation modeling) türünde olan araştırmada, öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek için Cohen, Oxford ve Chi (2001) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Öğrenme Stilleri Anketi? kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri kullanımlarını belirlemek üzere, Oxford (1990) tarafından geliştirilen ve yine araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri? uygulanmıştır. Öğrencilerin yabancı dil akademik başarısı ise araştırmacı tarafından hazırlanan ?Yabancı Dil Testi? ile ölçülmüştür. Öğrencilerin öğrenme stilleri tercihlerinin işitsel, içedönük, rastgele, birleştirici, tümdengelen ve yansıtıcı öğrenme stilleri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada dil öğrenme stratejileri değişkenin tüm alt boyutlarında kızlar lehinde anlamlı bir fark gözlenmiştir. Diğer yandan öğrenme stillerinin cinsiyete göre sadece ilk boyutta farklılaştığı bulunmuş ve kız öğrencilerin görsel öğrenme stiline daha yatkın, erkeklerin ise işitsel öğrenme stilini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada sosyal alan öğrencilerinin görsel öğrenme stilini tercih ederken, fen alanı öğrencilerinin işitsel öğrenme stiline yatkın oldukları belirlenmiştir. Model analizi çalışmasına göre dil öğrenme stratejileri ve öğrenme stilleri değişkenlerinden sadece bellek stratejileri, bilişsel stratejiler, telafi stratejileri ve işitsel öğrenme stilinin yabancı dil akademik başarısının anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte işitsel öğrenme stilinin yabancı dil akademik başarısını olumsuz yönde yordadığı sonucuna varılmıştır. Geçerli modelde yabancı dil akademik başarısını yordamada en etkili değişkenin bilişsel stratejiler olduğu belirlenmiştir. Bunu sırasıyla telafi ve bellek stratejileri takip etmiştir. Sonuç olarak araştırmada geliştirilen modelin yabancı dil akademik başarısındaki varyansın yüzde 23'ünü açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the model explaining and predicting the relationship between university prep class students? language learning strategies, learning styles and language academic success was examined. The subjects participated in the study were 376 university prep class students from 8 different universities in İstanbul. The study was arranged in structural equation modeling design and Turkish version of Oxford?s (1990) Strategy Inventory of Language Learning, and Turkish version of Cohen, Oxford and Chi?s (2001) Learning Style Survey were used to reveal the students? language learning strategies and learning styles. For the academic success in foreign language, the English Language Test developed by the researcher was given to the students. The results demonstrated that the Turkish university prep students use compensation strategies and then metacognitive strategies most fequently, followed by memory, cognitive, social and affective strategies. However, the strategy use significantly varies between the gender on behalf of females and science students. The learning style preferences of the Turkish university prep students prefer auditory, introvert, random-intuitive, synthesizing, deductive and reflective learning styles. However, females and males differ in perceptual style preferences. While females prefer visual learning style, males are more auditory. It was also seen that social sciences students are more visual whereas science students prefer auditory style. As for the structural modeling, the model analysis results showed that language learning strategies such as cognitive, memory, compensation and auditory learning style predict and have direct influence on academic success in foreign language. However auditory learning style predict the success in negative way. In conclusion, the model developed in this study explains 23 percent of the variance in university prep students? academic success of foreign language.