Toplumsal cinsiyet eğitiminin üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rol tutumları üzerine etkisi
The ımpact of planned nursıng educatıon on the unıversıty students? socıal gender role attıtudes
  1. Tez No: 305978
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ÜMİT SEVİĞ, PROF. DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rol tutumlarına yönelik verilen eğitimin bu tutumlar üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma ön test-son test tek gruplu model ilkelerine uygun deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Nevşehir Üniversitesine bağlı lisans eğitim veren okullara yeni başlayan 745 öğrenci oluşturmaktadır. Cinsellikle ilgili sorulara yanıt vermek istemeyen, araştırmaya katılmayı kabul etmeyen, araştırmanın yapıldığı tarihlerde okula gelmeyen, okulu bırakan, yabancı uyruklu olan, anket sorusunu yarıda bırakan öğrenciler örneklem dışı bırakılmış, araştırmayı kabul eden 600 (evrenin % 80) öğrenciye ulaşılmıştır. Ölçekten düşük ve orta cinsiyet eşitliği puanı alan (1-47 puan) 100 öğrenciden, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan basit rasgele örneklem yöntemi ile 40 öğrenci örnekleme seçilmiştir. Araştırmanın gücüne bakıldığında, testin gücü 1 olarak bulunmuştur. Araştırmanın gücü yeterli bulunduğu için araştırma 40 kişi ile tamamlanmıştır. Araştırmada veriler, Tanıtım Formu, Toplumsal Cinsiyet Rol Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ve Cinsiyet Eşitliği (CE) ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için, etik kurul onayı ile öğrencilerden yazılı onam alınmıştır. Kız ve erkek öğrenci sayısı eşit olacak şekilde, basit rasgele örneklem yöntemi ile 10'ar kişilik çalışma grupları oluşturulmuştur. 3 ayda 9 oturum olacak şekilde, toplumsal cinsiyet eğitimi verilip, eğitimden 3 ay sonra öğrencilere Toplumsal Cinsiyet Rol Tutum Ölçeği ve Cinsiyet Eşitliği Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, yüzdelik, homojenlik testleri( Shapiro-wiks, kolmogorov-Smirnov), paired sample t testi, one way anova, ındependent t testleri kullanılmıştır.Öğrencilerin eğitim öncesi Toplumsal Cinsiyet Rol Tutum Ölçeği ve Cinsiyet Eşitliği ölçeği alt boyutlarından aldıkları puan ortalamalarının eğitimden sonra yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was randuated in order to examine the effect of the education provided for university students? social gender role attitudes SGRAS on these attitudes. The study is an experimental study which is in accordance with pre-test ? post-test one-group model principles. The universe of the research consists of 745 newcomer students who study in Nevşehir University at bachelor?s level. The students who did not wish to reply questions about sexuality, rejected to participate in the study, did not attend classes in the dates research held, left school, with a foreign nationality, and who did not answer the survey completely are excluded from the sample; and 600 students (80% of the universe) who agreed to participate in the study were reached. Of 100 students who got low to moderate gender equality points (1-47) from the scale, a sample of 40 students who agreed to participate in the study and who were eligible to be included in the study were selected with random sampling method. When the power of research was examined, the power of the test was found ?1?. Since the power of the research was found satisfying, the research was completed with 40 people. Data in the research was collected through Introduction Form, Social Gender Role Attitude Scale and Gender Equality Scale. In order that study could be done, a written agreement was received from the students with ethical committee?s confirmation. 10-student study groups were constructed by using random sampling method paying attention that female and male students are equal in numbers. Social gender education was given in 9 meetings in 3 months and 3 months after the education, Social Gender Role Attitude Scale and Gender Equality Scale were applied to students. Mean, percentile, homogeneity tests (Shapiro-Wilks, Kolmogorov-Smirnov), paired sample t test, one way ANOVA, independent T test were used while analyzing the data.The students? mean grades for SGRAS and GE scale sub dimensions were observed to increase after the education.