Metabolik sendromu olan adolesanların beslenme özellikleri
Nutrıtıonal status of adolescents wıth metabolıc syndrome
  1. Tez No: 305977
  2. Yazar: ZEHRA AVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi pediatri endokrin polikliniğinde metabolik sendrom tanısı konulan adolesanların beslenme durumlarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya, 10-16 yaş aralığında 52 metabolik sendromlu (MetS), 50 obez ve 17 sağlıklı gönüllü olmak üzere 119 adolesan dahil edilmiştir. Adolesanların tanıtıcı bilgileri, antropometrik ölçümleri, bir günlük besin tüketimleri, besin tüketim sıklıkları ve biyokimyasal bulguları ve kan basıncı ölçümleri hasta dosyasında kaydedilmiştir.Araştırma sonunda; yaşın ilerlemesiyle birlikte MetS'un anlamlı düzeyde arttığı (10-11.9 yaş grubunda %23.1, 12-13.9 yaş grubunda %52.5 ve 14-16 yaş grubunda %55.0) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the nutritional status of adolescents with the diagnosis of metabolic syndrome (MetS) in the pediatric endocrine clinic of Children Hospital of Erciyes University Faculty of Medicine. One hundred nineteen adolescents were included the study; metabolic syndrome group (n=52), obese group (n=50) and control group (n=17) aged between 7 and 18 years.