Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile sağlık ilişkisi
The relationship between university students' attitudes towards gender roles and health
  1. Tez No: 852910
  2. Yazar: BESTE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TOKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Sosyal Hizmet, Nursing, Health Education, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bireyin yaşadığı kültürün bir parçası olan ve kadının ve erkeğin sonradan sosyal olarak öğrendiği rol ve tutumlarını ifade eden toplumsal cinsiyet kavramı, her kültüre, coğrafyaya ve bakış açısına göre değişmektedir. Biyolojik cinsiyetten bu sebeple ayrılan toplumsal cinsiyet kavramı bireyi hayatının her döneminde aile içindeki süreçlerinden itibaren etkilemektedir. Literatürde yer alan pek çok araştırmada farklı demografik özellikteki bireyin toplumsal cinsiyet algı ve tutumları ele alınmıştır. Bu çalışmada, toplum sağlığında önemli etki sahibi olan sağlık çalışanlarının toplumsal cinsiyet rol ve algılarının ölçülmesi ve sağlık davranışları ile ilişkisinin ortaya koyulması amacıyla akademik eğitimine devam eden sağlık bilimlerinde eğitim alan üniversite öğrencileri örneklem olarak seçilmiştir. Kullanılan Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Ölçeği ile elde edilen veriler IBM SPSS Ver 23.0 İstatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ile öğrencilerin bazı demografik bilgileri ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ve sağlık ilişkisi anlamlı bulunmuştur. Farklı coğrafyalardan elde edilen araştırma bulguları, bu araştırma bulguları ile karşılaştırılmış ve ölçeklerin farklı coğrafyalarda uygulandığında farklı ilişkiler ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of gender, which is a part of the culture in which the individual lives and which refers to the socially learned roles and attitudes of men and women, varies according to each culture, geography and perspective. The concept of gender, which differs from biological sex for this reason, affects the individual in every period of his/her life, starting from the processes within the family. Many studies in the literature have addressed the gender perceptions and attitudes of individuals with different demographic characteristics. In this study, university students studying in health sciences who continue their academic education were selected as the sample in order to measure the gender roles and perceptions of health professionals who have a significant impact on public health and to reveal the relationship with health behaviors. The data obtained with the Gender Roles Attitude Scale and Healthy Lifestyle Scale were analyzed with IBM SPSS Ver 23.0 Statistical Program. With the findings obtained, the relationship between some demographic information of the students and gender roles attitudes and health was found to be significant. Research findings obtained from different geographies were compared with the findings of this study and it was seen that the scales revealed different relationships when applied in different geographies.