Primipar gebelere verilen eğitimin doğum korkusuna etkisi
Effect of educatıon gıven durıng prımıparous pregnancy on fear of chıldbırth
  1. Tez No: 305986
  2. Yazar: AYNUR KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İlk kez doğum yapacak olan gebelerin doğum konusunda çevrelerinden edindikleri olumlu ve olumsuz bilgilerle oluşturdukları bir doğum algısı vardır. Gebelerde oluşan bu algı genellikle doğum eylemine karşı korku ve olumsuz düşüncelere neden olmaktadır. Araştırma, gebelere doğum ortamını tanımalarına, doğum eyleminin nasıl gerçekleştiğini ve nasıl başa çıkacaklarını bilmelerine yönelik, primipar gebelere verilen eğitimin doğum korkusuna etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma, Aksaray Şambaz Vehbi Ekecik Doğum ve Çocuk Hastanesinde çalışma kriterlerine uyan 50'si müdahale, 49'u kontrol grubunda olan toplam 99 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırmada veriler; Gebe Tanıtım Formu, Doğum Sonrası Görüşme Formu, Doğum Sonuçlarını Değerlendirme Formu ve Wijma Doğum Beklentisi / Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı ile bireylerden sözlü bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Müdahale grubundaki gebelere gebeliğin 28-34. haftaları arasında iki oturumluk doğuma hazırlık eğitimi verilmiştir. Her iki gruba ilk görüşmede ve 38-40. haftalar arasında yapılan ikinci görüşmede W-DEQ A doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde Fisher, MC pearson, Mc Nemar, Ki-kare, Mann-Whitney U ile Wilcoxon t testi kullanılmıştır.Müdahale ve kontrol grubundaki bireylerin ilk izlemlerinde W-DEQ-A puanları arasında fark olmadığı (p>0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnant women who will experience labor for the first time have a perception of labor formed by positive and negative information they receive from their environment. This perception in pregnant women generally leads to fear of childbirth and negative opinions about labor. The research was conducted as an experimental study with pretest-posttest control group in order to determine the effect of education given to primiparous women on fear of childbirth; the education given to these women aimed to inform them about the environment and progress of labor as well as how to cope with labor. The study was completed at Aksaray Şambaz Vehbi Ekecik Maternity and Children?s Hospital with 99 pregnant women in total, 50 in the intervention group and 49 in the control group, who met the study criteria. Research data were collected by using Information form for Pregnant Women, Postpartum Interview Form, Evaluation Form for Labor Results, and W-DEQ-A version. Approval was obtained from the Ethics Committee, and oral informed consent was obtained from the participants. Preparatory labor education of two sessions was given to the pregnant women in the experimental group between weeks 28 and 34 of pregnancy. W-DEQ A was applied to both groups in the first interview, and in the second interview between weeks 38 and 40. Data were evaluated by Fisher, MC pearson , Chi-square, Mc Nemar Chi-square, Mann-Whitney U and Wilcoxon t test.In the first monitoring, no difference was found between the W-DEQ-A scores of the individuals in the intervention and control groups (p>0.05).