Diyabetik olgularda postür ve yürümenin postürografik olarak incelenmesi
Posturographic analysis of posture and gate ın diabetic cases
- Tez No: 305994
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP SARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji Anabilim Dalı polikliniğinde görülen diyabetik ve Nöroloji Polikliniğine başvuran normal kontrol olgularında bu çalışma tamamlanmıştır. Klinik olarak motor güç azlığı tesbit edilmeyen, vestibüler ve görsel sistem tutuluşu bulunmayan ENG ile periferik sinir iletimleri değerlendirilen 29 diyabetik hasta ve 16 normal kontrol olgusunda Tinetti Denge ve Yürüme skorları elde edilmiş ve değişik manipülasyonlarda statik postürografik kayıtlar yapılmıştır. Yaş ve cins açısından karşılaştırılabilir olgu grupları oluşturulmuştur. Bulgular normal kontrol ve genel olarak diyabet grubunda Tinetti denge skorunun ve statik postürografide postüral sapma alanının farklı olduğunu, alt gruplar oluşturularak yapılan değerlendirmede diyabetin periferik sinir iletimlerini bozduğu elektrofizyolojik olarak tesbit edilen olgularda (polinöropati grubu) denge ve postür bozukluklarının polinöropati saptanmayan gruptaki olgulara göre daha belirgin ve bu farkların istatistik olarak anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Yürüme skorları ise denge skorlarına göre daha az anormallik göstermektdir.Verilerimiz periferik özellikle propriospinal sistemin postüral denge ve daha az oranda olmak üzere yürüme üzerinde önemli bir rol oynadığı kanısını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been completed in diabetic cases that consulted to Çukurova University Faculty of Medicine Internal Diseases Endocrinology Department and normal cases consulted to Neurology Polyclinic. In cases of 29 diabetics, whose motor malfunctions has not been identified clinically, that has not vestibular and visiual system retention, and whose peripheral nervous system has been evaluated with ENG, and 16 normal control, Tinetti balance and gate scores has been gotten and static posturographic records has been made in different manipulations. In terms of age and sex, comparable case groups have been constituted. Findings displayed that in normal control and generally in diabet group Tinetti balance score and postural deviation area in static posturography is different, that diabet destroys the peripheral nervous system in evaluation made by constituting inferior groups, according to the group that has not polyneuropathy findings, in cases fixed as electrophysiologic (polyneuropathy group) balance and posture disorders are more evident than and these differences are much more meaningful as statistically. In respect of balance scores, gate scores indicate less abnormality.Our data supports the idea that peripheral especially propriospiral system has an important effect on postural balance and less proportion on gate.