Glioblastomlarda metil guanin metil transferas promoter bölgesinde metilasyonun polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle gösterilmesi, klinik ve histopatolojik prognostik faktörlerle ilişkisi
Demonstration of methyl guanine methyl transferase promoter methylation in glioblastomas by polymerase chain reaction method, correlation of clinical and histopathological prognostic factors
- Tez No: 305997
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ZORLUDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, glioblastomlarda Metil Guanin Metil Transferaz (MGMT) geninin promoter bölgesindeki mutasyonu araştırmak, tümör oluşumunda oynadığı rolü ortaya koymak ve bu bulguların histopatolojik prognostik faktörlerle ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca uygulanacak tedavide özellikle temozolomid gibi alkilleyici ajan seçiminde beklenen yararı ortaya koymak hedeflenmiştir.Gereç ve Yöntemler: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2008-2011 yılları arasında tanı alan glioblastom olguları retrospektif olarak gözden geçirildi, 55 olgu çalışma için seçildi. Hastaların yaş, cinsiyet ve sağ kalım süreleri araştırıldı. Tümörün lokalizasyonu, alt tipi, histomorfolojik özellikleri: nekroz, vasküler endotelyal proliferasyonu ve immüno histokimyasal olarak p53, Epidermal growth factor receptor (EGFR), Ki-67 boyanma sonuçları değerlendirildi. Polymerase chain reaction (PCR) yöntemi ile MGMT promoter bölgesinde metilasyon varlığı araştırıldı. Sonuçlar istatiksel olarak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatislik Anabilim Dalı'nda değerlendirildi.Bulgular: Yaş, cinsiyet, lokalizasyon, histomorfolojik özellikler ve immüno histokimyasal parametreler: Ki-67, EGFR ile sağkalım süresi arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p> 0,05). p53 boyanma derecesi ile survey arasında pozitif bir korelasyon belirlendi (p=0,003). Olguların 32 (% 58,2)'sinde metile MGMT, 23 (% 41,8)'inde unmetile MGMT DNA'sı saptandı. Unmetile olguların metilize olanlara göre daha uzun süre yaşadığı gözlendi (p=0,002).Sonuç: Bu çalışmada alkilleyici kemoterapötik ajan verilecek glioblastom hastalarında beklenen prediktif ve prognostik faktörü ortaya koymak için PCR ile MGMT promoter bölgesinin metilasyon durumuna bakılmasının faydalı ve yardımcı bir yöntem olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the mutation on promoter region of Methyl Guanine Methyl Transferase (MGMT) gene, the role of tumor pathogenesis and to detect correlation of clinical and histopathological prognostic factors. As a result of this, temozolamide therapy may be intended for manangement of those patients.Material and Methods: The glioblastoma cases which were diagnosed in Cukurova University Faculty of Medicine Department of Pathology between 2008-2011 were reviewed retrospectively, 55 cases were selected for the study. All cases were evaluated for age, gender and survival time. Also tumor localization, subtype, histomorphologic features: necrosis, vascular endothelial proliferation and immunohistochemical staining for p53, Epidermal growth factor receptor (EGFR), Ki-67 staining results were evaluated. The presence of methylation in the MGMT promoter region was investigated by Polymerase Chain Reaction (PCR) method. The results were statistically analysed in Cukurova University, Faculty of Medicine, Department of Biostatistics.Results: There was no statistically significant difference between age, gender, location, histomorphologic features, immunohistochemical parameters: Ki-67, EGFR and survival time (p> 0.05). Immunohistochemical p53 staining was statistically significant with survey (p = 0.003). Thirty two of fifty five cases (58.2 %) had methylated MGMT DNA and 23 cases of them (41.8 %) had unmethylated MGMT DNA. The patients without methylated MGMT DNA had longer survival compared to methylated group (p= 0.002).Conclusion: It was concluded that in order to demonstrate the expected predictive and prognostic factors in patients who would take alkylating chemotherapeutic agent for glioblastoma, evaluating the presence of methylation of MGMT promoter region with PCR might be a useful method.