Yaşlanma ile koenzim Q10 ve antioksidanların ilişkisi
Relation of aging with coenzyme Q10 and antioxidants
  1. Tez No: 306026
  2. Yazar: MÜSLÜM AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, vücuttaki kimyasal reaksiyonlara enerji sağlanmasında önemli rol oynayan ve aynı zamanda lipofilik yapıda güçlü bir antioksidan olan koenzim Q10 ve diğer antioksidanların yaşlanma ile birlikte değişimleri incelendi. Çalışmaya Gaziantep'te ikamet eden 20 ? 70 yaş arasındaki 160 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışma; 20-30 yaş grubu 50 kişi, 31-50 yaş grubu 75 kişi ve 51-70 yaş grubu 35 kişi olarak 3 grup üzerinde gerçekleştirildi. Gruplar obez olmayan, hiçbir fiziksel yakınması bulunmayan kişiler arasından seçildi. Ayrıca bireylerin sağlıklı olup olmadıklarını araştırmak amacıyla rutin biyokimyasal parametreleri ölçüldü. Alınan kanlardan hazırlanan serum örneklerinde malondialdehit ve total antioksidan düzeyleri, paraoksanaz ve arilesteraz enzim aktiviteleri, plazma örneğinde ise koenzim Q10 düzeyi ölçüldü. Malondialdehit düzeyi Tiyobarbitürik asit metodu ile, Total antioksidan düzeyi, paraoksanaz ve arilesteraz spektrofotometrik yöntemle, koenzim Q10 ise HPLC yöntemi ile ölçüldü. Çalışmamızda, yaş ile koenzim Q10 arasında bir korelasyon olduğu tespit edildi (P=0,000). Yaşlanma ile koenzim Q10'nun arttığı görüldü. Malondialdehit ile koenzim Q10, paraoksanaz ve arilesteraz arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde doğrusal bir ilişki bulundu (P=0,011, P=0,000). Yani malondialdehit arttıkça koenzim Q10, paraoksanaz ve arilesterazın azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, research of changing with aging of other antioxidants and Coenzyme Q10 which has a strong antioxidant with lipophilic structure and also has an important role in providing energy to chemical reactions in the body was aimed. Research included 160 men and women who have age from 20 to 70 years old and also live in Gaziantep area. Research was done by dividing age groups to 3 groups: 50 people to 20-30, 75 people to 31-50 and 35 people to 51-70 ages. Groups are chosen from among persons who non-obese and do not have any physical complaints. In addition, people in research were checked by looking at their routine biochemical parameters in case to investigate that they are healthy or not. In taken serum samples malondialdehyde, total antioxidant level, paraoxonase and arylesterase was measured, however in plasma sample coenzyme Q10 was measured. The level of malondialdehyde by thiobarbituric acid method, total antioxidant levels, paraoxonase and arylesterase with spectrophotometric method and coenzyme Q10 by the HPLC method were measured. A correlation was found between age and coenzyme Q10 in our study (P=0.000). Coenzyme Q10 was increased with aging. Statistically significant and negative linear relationship was found between coenzyme Q10, paraoxonase, arylesterase and malondialdehyde (P=0.011, P=0.000). In other words, when malondialdehyde increased, coenzyme Q10, paraoxonase and arylesterase were decreased.