Kablosuz internet sistemlerinin kanser hücre hatlarına olan etkisinin araştırılması
Effects of wireless internet systems on cancer cell lines
- Tez No: 306034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Onkoloji, Biophysics, Physiology, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilgisayarları birbirine bağlayan internet, dünyanın en büyük bilgi, bilgisayar ve teknoloji ağı olarak tanımlanabilir. Modern insan her yerde, evde, işte hatta hastanede internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Kablosuz internet sistemleri(WLAN veya WIFI) internet bağlantısını sağlamanın en kolay yoludur. WLAN aygıtları PC'leri, yazıcıları ve kameraları birbirine bağlarken elektromanyetik alan (EMA) oluştururlar. Sadece WLAN sistemleri değil radyo ve televizyon vericileri, radarlar, mikrodalga fırınlar, bazı medikal cihazlar, cep telefonları gibi cihazlarda EMA oluşturur. EMA'ların canlı organizmalar üzerinde zararlı etkileri olabileceğine dair bazı hipotezler vardır.Bu tezin amacı; WLAN sistemlerinin yaydığı 2.4 Ghz frekanslı EMA'nın kanserli hücre hatları üzerine apoptotik etkileri hakkında bilgi sağlamaktır.Bu çalışmada, kolon kanseri (HCT 116), prostat kanseri (LNCaP) ve meme kanseri (MCF-7) hücre hatlarına günde 3, 6, 12 saat olmak üzere iki gün kablosuz modemlerin yaydığı 2.4 Ghz frekanslı EMA'ya maruz bırakıldı. Maruziyet sonrasında hücrelere 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay uygulanarak hücre canlılıkları, apoptozis incelendi.Deney sonuçlarımız WLAN sistemlerinin yaydığı 2.4 Ghz frekanslı EMA'nın rastgele apoptotik etkileri olduğunu gösterdi. EMA kolon kanseri (HCT 116) hücre hattında hücre bölünmesini artıran, meme kanseri (MCF-7) ve prostat kanseri (LNCaP) hattında apoptozisi artıran veya hücre bölünmesini yavaşlatan bir etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Internet which connects computers might be defined as the world?s greatest information, computer and technological network system. Modern human needs internet connection in everywhere; at work, at home, at school even in hospital. Wireless internet systems (WLAN or WIFI) are easiest way to supply the connection. WLAN devices emit electromagnetic fields (EMF) to communicate between network devices; computers, printers, cameras. Not only wireless systems but also radio, television transmitters, radars, radios, microwave ovens, medical devices, cellular phones and many more emit EMF. Electromagnetic fields are suspected to cause damages on living organisms.The aim of thesis is to provide information about biological effects of 2.4 GHz frequency EMF emitted from WLAN on cancer cell lines.Firstly, colon cancer (HCT 116), prostate cancer (LNCaP) and mammary cancer (MCF-7) cell lines were exposed to 2.4 GHz frequency EMF for 3, 6 and 12 h/day for 2 days. After exposure cell lines were evaluated by 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay to determine apoptosis, cell viability.Our results indicate that 2.4 GHz frequency EMF from WLAN has a randomly effects on cancer cell lines. EMF increases cell viability for the colon cancer (HCT 116) cell lines. EMF reduces cell viability for prostate cancer (LNCaP) and mammary cancer (MCF-7) cell lines.