Mesane kanserlerinde TRPM2 gen ekpresyonu
Gene expression of TRPM 2 in bladder cancers
- Tez No: 306035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Moleküler Tıp, Physiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mesane kanserinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sıklığı, diğer bölgelerden daha yüksektir. Mesane kanserleri üzerine yapılan genomik görüntüleme çalışmalarında kromozom 21q bölgesinde ciddi kromozomal kayıplar gözlenmiştir. Bu lokusta yer alan genlerden bir tanesinin TRPM2 geni olduğu görülmüştür. Bu çalışmalardan yola çıkarak, mesane kanseri ile TRPM2 gen ifadeleri arasındaki ilişki çalışıldı. Bu çalışma; Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı'nda, mesane kanseri tanısı konmuş 28 hastadan, cerrahi olarak alınmış normal ve tümörlü dokular üzerine yapıldı. TRPM2 geninin mRNA ekspresyonu için RT-PCR tekniği kullanıldı. Çalışma sonucunda TRPM2 geninin mesane kanseri vakalarındaki ekspresyonunun çok az olduğu görüldü. 28 hastadan 22'sinde ekspresyon izlenmedi. 6 hastada az da olsa ekspresyon izlendi. Bu 6 hastadan 3'ünde düşük ekspresyon, 1'inde normal ekspresyon, 2'sinde ise yüksek ekspresyon görüldü. TRPM2 gen ifade seviyesinin düşüklüğü, mesane kanseri dokularında hücre döngüsü ve çoğalma kontrolünün bozulmasıyla ve neticesinde apoptozisin çalışmaması ile kanser gelişimin ilişkili olabileceğini düşündürdü. TRPM2 ve diğer TRPM ailesi üyelerinin hücre içi dağılımları ve mesane kanserli dokulardaki işlevlerinin ortaya çıkarılması, TRPM2'nin mesane kanseri gelişimindeki rolünün daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The frequency of bladder cancer in the Southeast Anatolian Area is higher than the others. According to the genomic imaging studies related to the bladder cancer, it seems that there is a serious chromosomal losts in the 21q locus. It was observed that one of these genes in this locus is the TRPM2 gene. Depending on these researches, the relationship between the TRPM2 gene expressions in the bladder cancer was studied. This work, in the department of Urology in Faculty of Medicine in the University of Gaziantep, out of 28 diagnosed bladder cancer patients, normal and tumor tissues were taken via surgery. As fort he mRNA expression of the TRPM2 gene, RT-PCR technique and for the evaluation, agarose gel imaging system were used. In the cases of the TRPM2 gene bladder cancer, much less expressions were observed. Out of 28 patients, expressions were not observed in 22 of them. Even if it was low, expressions were spectated in 6 of them. In these patients, 3 of them showed low, 1 normal end 2 showed high expressions. The decrease of the expressions level of the TRPM2 gene, the deterioration of the control of the cell cycle and proliferation in the bladder cancer tissues, and in the results, the non-operating apoptosis would be a results of the development of the cancer. The distribution of intracellular of TRPM2 and other member of TRPM family and the revealing of the functions in the bladder cancers tissues would provide a better understandings of the development of TRPM2 bladder cancers.