Hiperprolaktinemili hastalarda kabergolin ve bromokriptin tedavisinin kalp ve akciğer üzerindeki etkileri
The effects of cabergoline and bromocriptine treatment on the heart and lung in patients with hyperprolactinemia
  1. Tez No: 306044
  2. Yazar: ÇİĞDEM TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SEBİLA DÖKMETAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hiperprolaktinemi tedavisinde kullanılan kabergolin ve bromokriptin gibi dopamin agonistleri, hastalarda normoprolaktinemi, gonadal fonksiyonlarda düzelme ve varsa tümör boyutunda küçülme sağlamaktadır. Sık görülen yan etkileri yanında fibrozis de dopamin agonistlerinin diğer nadir bir yan etkisidir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımda, kalp kapaklarında fibrotik değişikliklere neden olduğu bildirilmektedir. Ayrıca plevral ve pulmoner fibrozis yaptığına dair olgu sunumları da bulunmaktadır.Biz bu çalışmayla kabergolin ve bromokriptinin kalp kapakları ve akciğer üzerindeki fibrozis yapıcı etkisini araştırdık. Bu çalışmaya hiperprolaktinemi nedeniyle kabergolin ve/veya bromokriptin tedavisi alan 50 hasta (47 Kadın, 3 Erkek) ve 30 sağlıklı birey (26 Kadın, 4 Erkek) alındı. Tüm bireylere transtorasik ekokardiyografi, solunum fonksiyon testi ve yüksek rezolusyonlu akciğer bilgisayarlı tomografi yapıldı. Hasta grubundaki bireylerin kabergolin ortalama kullanım dozları 139±104.53 mg, bromokriptin ortalama kullanım dozları 3877.77± 3418.04 mg'dı. Ortalama ilaç kullanım süresi de 35.26± 23.24 ay idi. Hasta grubundaki bireylerde birinci derece triküspit yetmezliği ve mitral yetmezliği kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hastaların 9 (%18)'inde akciğerde fibrozis görüldü, ancak iki grup arasında fark, istatistiksel olarak önemsiz idi.Transtorasik ekokardiyografi dopamin agonisti ile tedavi edilen hastalarda kalp kapak fibrozisinin erken tespit edilmesinde faydalı olabilir. Ayrıca akciğer fibrozisi akılda tutulmalıdır ve semptomatik hastalar radyolojik olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Dopamine agonists such as cabergoline and bromocriptine are used in the treatment of hyperprolactinemia to provide normoprolactinemia, to improve gonodal functions, and to decrease tumor size if there is. Besides of common side effects also fibrosis is another rare side effect of dopamine agonists. With long-term use of these drugs, they have been reported to cause fibrotic changes on heart valves. In addition, there are a few case reports about dopamine agonists-related pleural and pulmonary fibrosis.In this study, we investigated whether cabergoline and bromocriptine cause fibrosis on heart valves and lungs. The study included 50 (47 female and 3 male) patients treated with cabergoline and/or bromocriptine who have hyperprolactinemia and 30 (26 female and 4 male) healthy subjects. In all subjects, transthoracic echocardiography, pulmonary function tests and high resolution computed tomography of the chest were performed. The mean cabergoline dose was 139± 104.53 mg and the mean bromocriptine dose was 3877.77± 3418.04 mg in the patient group. The mean treatment duration was 35.26± 23.24 months. Mild tricuspid regurgitation and mitral regurgitation were more significantly frequent in patients taking cabergoline and bromocriptine when compared to controls. Pulmonary fibrosis developed in 9 (18%) patients, but there was statistically no difference between the two groups.Transthoracic echocardiography may be useful for early detection of cardiac valvular fibrosis in patients treated with dopamine agonists. Also, pulmonary fibrosis should be kept in mind and symptomatic patients should be with evaluated radiological methods.