İntihar girişiminde bulunan çocuk ve ergenlerin anne ve/veya babalarında psikopatoloji ve aile işlevselliğinin incelenmesi
Parental psychopathology and family functioning ın children and adolescents who have attempted suicide
- Tez No: 306053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM KUĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, intihar girişimi için risk etkeni olabileceği düşünülerek, intihar girişiminde bulunmuş çocuk ve ergenlerin anne-babalarında sosyodemografik özellikler, anne-baba psikopatolojisi ve aile işlevselliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada intihar girişiminde bulunmuş 50 çocuk ve ergen ile yaş ve sosyoekonomik düzey açısından eşleştirilmiş intihar girişiminde bulunmamış 49 çocuk ve ergen için sosyodemografik bilgi formu dolduruldu. Çalışma grubundaki 50 anne ile 37 babaya ve kontrol grubundaki 49 anne ile 47 babaya sosyodemografik bilgi formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) verildi. Daha sonra anne-babalara SCID-I ve SCID-II uygulandı. Çalışma grubunda parçalanmış aile sayısı daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Primary objective of this study was to investigate family functioning, psychopathology and sociodemographic characteristics of parents of children and adolescents who have attempted suicide. Sociodemographic forms were completed for 50 subjects who have attempted suicide and 49, age and socioeconomic level-matched control subjects, who have no suicide attempt. Sociodemographic form and Family Assessment Device (FAD) were completed for the study (50 mothers, 37 fathers) and the control (49 mothers, 47 fathers) groups and SCID-I/SCID-II were administered to both groups. There were more intact families in the control group compared with the study group.