Prostat kanserinin tanısında nötrofil-lenfosit oranı ve platelet-lenfosit oranının önemi
Importance of netrophil-lymphocyte ratio and platelet-lymphocte ratio in the diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 633694
  2. Yazar: SALİH RAHMAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ERDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Prostat kanseri (PCa) dünyada ve ülkemizde erkeklerde görülen solid organ malignitelerin başında gelmektedir. PCa etyopatogenezinde genetik ve çevresel faktörler birlikte rol oynar. İnflamatuar sürecin PCa etyolojisindeki rolü genel olarak kabul edilmekte ama patogenezi tartışılmaktadır. Bu enflamasyon-kanser süreci ile ilgili birçok araştırma yapılmakla birlikte son zamanlarda onkolojik literatürde popülarite kazanan nötrofil-lenfosit oranı (NLR) ve platelet-lenfosit oranı (PLR) ile ilgili sonuçlar dikkat çekmektedir. Biz de bu tez çalışmamızda PCa şüphesi ile kliniğimizde transrektal ultrasonografi (TRUS) kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapılan hastalarda NLR' nin ve PLR'nin PCa ile olan ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2015 ocak – 2020 ocak tarihleri arasında, Prostat Spesifik Antijen (PSA) yüksekliği veya rektal muayenede şüpheli bulgu nedeniyle TRUS kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapılan hastalar işlem öncesi PSA değerlerine göre 4 ng/ml altı (Grup 1), 4-10 ng/ml arası (Grup 2), 10-20 ng/ml arası (Grup 3), 20 ng/ml ve üzeri (Grup 4) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Bu gruplardaki NLR'nin PCa ve Prostatit ile olan ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmamıza grup 1'de 39 (%4.4), grup 2'de 561 (%63.9), Grup 3'te 169 (%19.2), ve Grup 4'te 109 (%12.4) hasta olmak üzere toplam 878 hasta dahil edildi. Tüm hastalar değerlendirildiğinde ortalama yaş 64,68±7,26 yıl olarak bulundu. Çalışmadaki hastaları patolojik tanıya göre sınıflandırdığımızda 878 hastanın patoloji sonuçlarının 530'unun(%60.4) BPH, 234'ünün (%26,7) PCa ve 114'ünün (%13.0) ise prostatit olarak raporlandığı görüldü. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde Grup 1 deki hastaların BPH, PCa ve prostatit alt gruplarında NLR ve PLR arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer (PCa) is one of the solid organ malignancies most seen in men in the world and in our country. Genetic and environmental factors have a role in the etiopathogenesis of PCa. The role of the inflammatory process is generally accepted in the etiology of PCa, but its pathogenesis is discussed. Although there are many studies on this inflammation and cancer process. Neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-lymphocyte ratio (PLR), which have gained popularity in the oncological literature recently. In this thesis, we investigated the relationship of NLR and PLR with PCa in patients who underwent transrectal ultrasonography (TRUS) guided prostate biopsy in our clinic with suspicion of PCa. Material and Method: Between January 2015 and January 2020, 878 patients undergone TRUS guided prostate biopsy in our researh clinic were included in the study. It was divided into four groups according to Prostate Spesific Antigen (PSA) levels: below 4 ng / ml (Group 1) , 4-10 ng / ml (Group 2), 10-20 ng / ml (Group 3), above 20 ng / ml (Group 4). The relationship of NLR in these groups with PCa and Prostatitis was examined. Results: A total of 878 patients, 39 (4.4%) in group 1, 561 (63.9%) in group 2, 169 (19.2%) in group 3, and 109 (12.4%) in group 4 were included in our study. When all patients were evaluated, the mean age was found to be 64.68 ± 7.26 years. When we classified the patients in the study according to the pathological diagnosis, it was seen that 530 (60.4%) of 878 patients were reported as BPH, 234 (26.7%) as PCa and 114 (13.0%) as prostatitis. When these results were evaluated, no significant relationship was found between NLR and PLR in BPH, PCa and prostatitis subgroups of Group 1 patients.