Obezitenin karotid arterlerin lümen çapı, akım hızı ve intima media kalınlığı üzerine olan etkilerinin doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of effects of overweight on luminal diamater, flow velocity and intima media thickness of carotid arteries with doppler sonography
- Tez No: 306071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ EĞİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obezite insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddi risk oluşturacak düzeyde artması ve sonuçta ölüm oranlarının kaçınılmaz olarak yükselmesi ile karakterize bir hastalıktır. Vücud ağırlığındaki fazlalığın koroner kalp hastalığı, tip 2 diabet, inme, uyku apnesi gibi ciddi hastalıklarla olan ilişkisi bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.Bu çalışmanın amacı obezitenin ana karotid arterler ve internal karotid arterlerde akım hızı, lümen çapları ve intima media kalınlığı üzerine etkisini araştırmak ve aterosklerozun erken safhasıyla herhangi bir olası ilişkiyi belirlemektir.Çalışma grubumuz vücud kitle indekslerine göre dört gruba bölünmüş 160 kişiden (85 kadın, 75 erkek) oluşmaktadır. (grup 1: 20-25, grup 2:25-30, grup 3:30-40, grup 4: 40 ve üzeri).Tüm olgular sağlıklıydı ve aktif olarak yaşamlarını sürdürmekteydiler. Her olguda karotid arterlerin akım hızı, lümen çapı ve intima media kalınlığı ölçüldü.Gruplar arasında karotid arterlerin akım hızı, lümen çapı ve intima media kalınlığı açısından belirgin fark saptandı. Vücud kitle indeksi arttıkça damarların lümen çapı ve intima media kalınlığı arttı, akım hızları azaldı.Artmış lümen çapı ve intima media kalınlığı ile azalmış akım hızı aterosklerozun erken dönem belirtecidir. Çalışmamızda vücud kitle indeksi değerleri arttıkça karotid arterlerin çap ve intima media kalınlıklarının artttığı, akım hızlarının azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a medical condition in which excess body fat has accumulated to the extent that it may have an adverse effect on health, leading to reduced life expactancy and/or increased health problems. Obesity increases the likelihood of various diseases, heart disease, type 2 diabetes, breathing difficulties during sleep.The purpose of this study was to investigate the effects of overweight on flow velocities, luminal diameters, and intima media thickness in the common carotid arteries and internal carotid arteries, as well as to detect any possible relationship to the early stage of arteriosclerosis.Study population consist of 160 patients (85 female, 75 male) who had been divided four groups for thier body mass index values.(group 1: 20-25, group 2: 25-30, group 3: 30-40,group 4: 40 and over of 40) All the subjects were healthy and had an active life. Flow velocity, luminal diameter and intima media thickness of carotid arteries of all the participants were measured.There were significiant differences in intima media thickness, luminal diamater and flow velocity between groups. When body mass index was increased, luminal diamater and intima media thickness of vessel are increased and flow velocity of vessels are decreased.In the overweight subjects, the increased luminal diameter and intima media thickness, decreased flow velocity show the early stage of atherosclerosis The present data shows that there is a correlation among carotid artery luminal diameter, flow velocities, intima media thicknesses and overweight.