Primer hipertansif bireylerin antropometrik ölçümleri ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between anthropometric measurements and arterial stiffness parameters in essentially hypertensive patients
  1. Tez No: 324851
  2. Yazar: ALİ SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BULUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş : Hipertansif hastalarda endotel disfonksiyonunu gösteren güçlü kanıtlar vardır. Son zamanlarda nabız dalga hızı, güçlendirme indeksi ve santral aort basıncı gibi endotel disfonksiyonunu gösteren yeni parametreler ateroskleroz tahmininde kullanılmaktadır. Öte yandan obezitenin endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz ile ilişkisi bilinmektedir. Vücut kitle indeksi(VKİ) genel yağ oranı hakkında bilgi verirken, antropometrik ölçümler de vücut yağ dağılımı hakkında bilgi verir. Bu yüzden bu araştırmada hipertansif hastalarda antropometrik ölçümler ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu yeni tanı ve eski tanı hipertansiyonu mevcut, tedavi başlanan ya da tedavi almakta olan 100 poliklinik hastasını (56 kadın, 44 erkek) içermektedir. Nabız dalga hızı (NDH), güçlendirme indeksi (Gİ) ve santral aort basıncını (SAB) içeren arteriyel sertlik parametrelerinin yanısıra vücut kitle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı ile triceps, biceps, subskapular, suprailiyak deri kıvrım kalınlıkları (DKK) tüm hastalarda ölçüldü. Sonra, vücut kitle indeksi ve antropometrik ölçümler ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişkiler araştırıldı.Bulgular: Çalışma grubunun arteriyel kan basınçlarının ortalaması 135.85 ± 15.27 sistolik ve 84.17 ± 9.58 diyastolik mmHg idi. Hastaların arteryel sertlik parametreleri olarak ölçülen NDH, Gİ ve SAB; VKİ ve çeşiti antropometrik ölçümlerle korelasyonlara sahiptiler.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypertensive patients have strong evidence of endothelial dysfunction. Recently, some novel endothelial dysfunction parametres such as pulse wave velocity (PWV), augmentation index (AIx) and central aortic pressure (CAP) have been investigated as predictive markers of atherosclerosis. Body mass index (BMI) is an indicator of body fat ratio and anthropometric measurements is an indicator of the distribution of body fat. On the other hand, it is well known that obesity has relationships with endothelial dysfunction and atherosclerosis. Therefore, relationships between anthropometric measurements and arterial stiffness parameters in essentially hypertensive patients were investigated in the present study.Material and Methods: The study population included 100 patients (56 females, 44 males) newly and former diagnosed as essentially hypertensive on outpatient clinic basis. Arterial stiffness measurements including PWV, AIx, CAP and BMI, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, triceps, biceps, subscapular, suprailiac skinfold thickness were also applied to all the study patients. Then, the relationships between BMI, anthropometric measurements and arterial stiffness parameters were investigated.Results: Mean systolic arterial blood pressure of the study population was 135.85 ± 15.27 and diastolic was 84.17 ± 9.58 mmHg. The parameters as PWV, AIx, CAP measured for arterial stiffness had correlations between BMI and different anthropometric measurements.