Karotis arter stentlemenin perioperatif radyolojik, klinik ve postop erken dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of perioperative radiological, clinical and postop early period results of carotid artery stenting
  1. Tez No: 826403
  2. Yazar: MEHMET YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Karotis arter darlığı; sedanter yaşam tarzının ve buna bağlı hareketsiz kalmanın sonucu olarak obezitenin artması, sigara kullanımın artması ve insan yaşam süresinin uzamasıyla insanlardaki komorbid hastalıklarının daha çok görülmesi ve görüntüleme yöntemlerinin daha kolay ulaşılabilirliği nedeniyle giderek artan sıklıkta görülmektedir. Semptomatik ve asemptomatik hastalarda karotis arter darlığı için cerrahi ve perkütan tedavi açısından en uygun tedavi metodu ile ilgili sorular hala sürmekte olup detaylı çok merkez odaklı araştırmalara ihtiyaç göstermektedir. Çalışmamızın amacı hastanemizde yapılan karotis arter stentlemenin perioperatif radyolojik, klinik ve postop erken dönem sonuçlarını geriye yönelik incelemek ve literatür bilgileri ile değerlendirmek ve sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Ocak 2020 - Mayıs 2023 tarihleri arasında aterosklerotik ekstrakraniyal internal karotis arter darlığı tanısı ile Karotis Arter Stentleme işlemi yapılmış 115 hasta araştırmaya çalışmaya dahil edilmiştir. ı̇nceleme retrospektif olup hastaların, demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar), tanı esnasında antiagregan kullanımı, semptomatik –asemptomatik durumu, kas işleminin acil veya elektif yapıldığı, işlem öncesi ilk 5 gün akut iskemik enfarkt öyküsü, stenotik segmentin tarafı, işlem öncesi stenotik segmentin tomografik ve ultrason ile ölçülen darlık oranları, stenotik plağın yapısı, stenotik plağın ülsere olup olmadığı, stenotik segment düzeyinde trombüs olup olmadığı, kontralateral internal karotis arter (İKA) extrakranial segment %50 ve üstü darlık oranı, ipsilateral ve kontralateral distal intrakranial segment İKA % 50 ve üstü darlık oranı, işlem sırasında predilatasyon uygulanıp uygulanmaması, işlem sırasında postdilatasyon uygulanıp uygulanmaması, kullanılan stentin uzunluğu ve çapı, işlem esnasında distal emboli koruma cihazı kullanımı, işlem esnasında asistoli ve bradikardi gelişip gelişmemesi, işleme bağlı teknik komplikasyon durumu, işleme bağlı periprosedürel extrakranial komplikasyon durumu, işleme bağlı periprosedürel inme gelişimi, işleme bağlı ölüm durumu, işleme bağlı hiperperfüzyon kanaması gelişimi, işleme bağlı lokal vasküler giriş yeri komplikasyonları, 48 saatten uzun süren yoğun bakım ihtiyacı, periprosedürel miyokard enfarktüsü gelişimi, işlem sonrası rezidüel stenoz oranları, işlem sonrası hastanede yatış süreleri değerlendirilmiştir. Bulgular: KAS yapılan hastaların 47'si (%40.9) kadın, 68'i (59.1%) erkek olup tüm hastaların yaş ortalaması 69.87±9.17 idi. Kadın hastaların yaş ortalaması 70.47±8.56 ve erkek hastaların yaş ortalaması 69.46±9.61 idi. KAS yapılan hastaların 96'sının (%83.5) semptomatik olduğu, 19'unun (%16.5) asemptomatik olduğu izlendi. 108 (%93.9) hastada komorbid hastalık tanısı olduğu ve en sık komorbid tanının hipertansiyon (n=85, %73.9) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Carotid artery stenosis is becoming increasingly common due to factors such as sedentary lifestyle, obesity, smoking, increased lifespan, higher incidence of comorbid diseases, and improved accessibility of imaging methods. The optimal treatment approach for carotid artery stenosis in symptomatic and asymptomatic patients remains uncertain, and detailed multicenter studies are needed. The objective of our study is to retrospectively analyze the perioperative radiological, clinical, and early postoperative outcomes of carotid artery stenting performed at our hospital, and to evaluate and present information from the literature. Materials and Methods: The study included 115 patients who underwent carotid artery stenting for atherosclerotic extracranial internal carotid artery stenosis between January 2020 and May 2023 at Harran University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital. This retrospective study collected demographic information (age, gender, comorbid diseases), use of antiplatelet medication during diagnosis, symptomatic or asymptomatic status, emergency or elective procedure, history of acute ischemic infarction in the 5 days preceding the procedure, location and degree of stenosis measured by tomography and ultrasound, characteristics of the stenotic plaque (including ulceration and presence of thrombus), stenosis rate in the contralateral internal carotid artery extracranial segment of 50% or higher, stenosis rate in the ipsilateral and contralateral distal intracranial segment of the internal carotid artery of 50% or higher, use of predilation and postdilation during the procedure, length and diameter of the stent used, use of distal embolism protection device, occurrence of asystole and bradycardia during the procedure, technical complications related to the procedure, periprocedural extracranial complications, stroke incidence due to the procedure, procedure-related deaths, development of hyperperfusion bleeding, procedure-related local vascular access site complications, need for intensive care lasting more than 48 hours, incidence of periprocedural myocardial infarction, post-procedure residual stenosis rates, and length of postoperative hospitalization. Results: The study included 47 (40.9%) women and 68 (59.1%) men who underwent carotid artery stenting, with a mean age of 69.87±9.17 years. The mean age was 70.47±8.56 for female patients and 69.46±9.61 for male patients. Of the patients who underwent carotid artery stenting, 96 (83.5%) were symptomatic, and 19 (16.5%) were asymptomatic.