Arter tamirinde histoakril kullanımı
The using of histoacryl at artery mending
- Tez No: 306076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mikrovasküler anastomoz arter tamirinin temel basamağını teşkil eder. Basit sütürle uygulanan geleneksel yöntem iyi bilinen ve çok uygulanan bir tekniktir. Bununla birlikte zaman kaybettirir, sütürasyon işleminin kendisi cerrahi travmadır, media ve intima tabakalarında hasar yaratır, lümende yabancı cisim bırakılması trombüs oluşumuna neden olur. Geleneksel teknik ile ilgili sorunların çözümü amacıyla alternatif sütür teknikleri, mekanik gereçler, doku yapıştırıcıları, otolog kılıflar ve son olarak lazer gibi alternatif yöntemler kullanılmıştır. Histoakril birçok cerrahi alanda başarıyla kullanılmakta olup, son yıllarda mikrovasküler anastomoz amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Histoakril yapıştırıcının en önemli dezavantajı lümen içine kaçarak trombüs oluşumuna neden olabilmesidir. Geleneksel yönteme ait dezavantajların, N butil?2 siyanoakrilat (Histoakril) kullanılarak aşılabileceğini düşündüğümüz yeni bir teknik tarif etmek amacıyla bu deneysel çalışma yapıldı.Çalışmaya toplam 16 Yeni Zelanda türü tavşan alındı. 8 tavşan kontrol grubuna, 8 tavşan ise çalışma grubuna dahil edildi. Sol femoral arterleri hazırlanarak, tam kat kesildi. Kontrol grubunda 90° açı ile dört sütür konularak geleneksel anastomoz uygulandı. Deney grubunda ise ön yüze tek sütür konulup, arka yüzde proksimal parça distalin içine geçirilip, Histoakril damlatılarak anastomoz uygulandı. Klinik değerlendirme ve istatistik analiz yapılarak, operasyon süresi, kanama süresi ve geçiş incelendi. Anastomoz iyileşmesi, 21. günde tavşanların sakrefiye edilerek alınan biyopsilerin ışık mikroskobisi altında histolojik olarak incelenmesi ile değerlendirildi. İki grup arasında lümen çapları açısından anlamlı fark vardı. Deney grubunda operasyon ve kanama süreleri anlamlı olarak kısa bulundu. Daha fazla endotel kaybı ve inflamasyon görülmesine rağmen geçişi engellemiyordu. Uyguladığımız yöntem basit, az sütürle, kısa zamanda gerçekleştirilen, geçiş oranını azaltmayan, bir teknik olarak değerlendirilmiştir. Bu konuda yapılacak yeni çalışmalara ve pratik uygulamalara gereksinim olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Microvascular anastomosis constitues the basic step of artery mending. This traditional method which is done with a simple sutur is known and applied very much. However, it spends time much. Suturation process is a surgical trauma and it causes damage at media and intima stratums. Leaving an unfamiliar material in lumen causes the formation of trombus. To solve the problems about traditional technique, alternative techniques such as; alternative sutur techniques, mechanical equipment, tissue adhesives, otolog covers and finally laser is used. Histoacryl is used sucsessfully at lots of surgery areas and at last years it is used for microvascular anastomosis. The most important disadvantage of histoacryl adhesive is that it may enter into lumen and causes to form trombus. This experimental study is done to describe a new technique which we think the disadvantages of the traditional method can be overcome by using N butil?2 cyanooacrylate (Histoacryl).In this study includes 16 New Zeland rabbits. Control group includes 8 rabbits and study group includes 8 rabbits. Left femoral arteries are prepared and cut. The traditional anastomosis is applied with 90 degree angle by putting 4 sutur at control group. But at testing group, anastomosis is applied by putting one sutur to front part, by putting proximal item in distal at back part and by putting Histoacryl in it. Operation time, bleeding time and transition is evaluated by making clinical evaluation and statistic analysis. The rabbits are sacrified at 21. day and are taken biopsies. These biopsies are examined with a light microscopi as a histologic and anastomosis recovering is evaluated. There is significant difference on control group when compaired two groups for lumen dia mater. Operation and bleeding time is found short at testing group. Altough it is seen much more loss of endotel and inflamation at testing group?s anastomosis, it does not obstruct the transition.This method is evaluated as a technique that is simple, spends short time, does not decrease transition rate and made with a little sutur. We think there is need to new studies and pratic applications about this subjects