Wheezingli çocuklarda mycoplasma pneumonıae, chlamydıa pneumonıae, respiratuvar sinsityal virüs sıklığının araştırılması
Stduy of mycoplazma pneumoniae, chlamidia pneumoniae and respiratory syncytial virus infection frequencies at children with wheezing
- Tez No: 306075
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Wheezing, çocukluk çağında oldukça sık görülen bir bulgudur. Ekspirasyon esnasında daralan küçük bronş ve bronşiollerden, hava gecerken duyulan düdük benzeri sese wheezing ya da sibilan ses denir. Wheezing, klinik olarak aşağı hava yollarının darlığını göstermesi açısından önemlidir. Atipik bakteriler olan M. pneumoniae ve C. pneumoniae'nın, çocukluk çağındaki wheezing etyolojisinde önemli yeri olduğu belirtilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar ise farklı sonuçlar vermektedir.M. pneumoniae ve C. pneumoniae infeksiyonlarının çocukluk çağında görülen wheezing etyolojisindeki önemini belirlemek için, 2009-2010 Mart ayları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, muayenesinde wheezing tespit edilen, 0-16 yaş arası, 32'si astım tanılı 70 hasta, M. pneumoniae, C. pneumoniae, Respiratuar sinsityal virüs yönünden prospektif olarak incelendi. Çalışmaya kontrol grubu olarak 0-14 yaş arası, son uç ayda solunum yolu infeksiyonu geçirmemiş, 66 sağlıklı çocuk dahil edildi. Her iki patojen icin de, IgM titresi ELISA yontemi ile bakıldı. Serolojik tetkikler sonucunda, 14 olguda (%20,0) M. pneumoniae, 4 olguda (%5.7) C. pneumoniae,5 olguda (7.1) Respiratuar sinsityal virüs tespit edildi. Kontrol grubunda ise 2 olguda (%3) M. Pneumoniae bulundu. Wheezingli hasta grubumuzda, her üç patojen için antikor pozitifliği açısından, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak iki patojen için önemli bulundu. Çalışmamızın sonucunda, bölgemizde M. pneumoniae ve Respiratuar sinsityal virüs infeksiyonu varlığı ile wheezing arasında bir ilişki bulundu. Dünyanın değişik yerlerinde yapılan araştırmalarda da, farklı sonuçlar elde edilmiştir. Atipik bakteriler ve Respiratuar sinsityal virüs reaktif hava yolu hastalığı ile ilişkili bulanlar olduğu gibi, herhangi bir ilişki saptamayanlar da olmuştur. Ancak yine de, wheezingli hastalarda tedaviye yön vermesi açısından bu ajanlar etyolojide akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Wheezing is a common finding which presents in childhood. The sound which occurs at the constructed small bronchi and the bronchioles during the air pass, called wheezing and sibilan sound. Wheezing is an important sign to show the constrution of the inferior airways. It is know that, atypical bacterias such as M. Pneumoniae and C. Pneumoniae has an significant role in Childhood wheezing ethylogy. However, studies about this subject shows different results.Between 2009-2010 march, 70 patiens (32 of them recently diagnosed asthma) at the age 0-16, who applied to Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Academical Hospital, Paediatrics departments, has an examination finding wheezing, investigated for the role of M. Pneumoniae, respiratory syncytial virus and C.pneumoniae infections at the Childhood wheezing ethylogy. The control group consist of 66 healty 0-14 age children who have not a lung infection for 3 months pass. IgM titrated by ELISA for both two pathogen. Serological tests showed that in 14 cases (%20) has an M. Pneumoniae, 4 cases (%5.7) C. Pneumoniae, 5 cases (%7.1) respiratory syncytial virus 2 cases of the control group has an M. Pneumoniae. 2 pathogens antibody positivity found statistically significant when compared with the control group. As a result of this study, a significant relation found between chilhood wheezing and M.pneumoniae ? respiratory syncytial virus infections at our area. Other studies around the world showed different results. As the some results showed a significant relation between atypical bacteria ? respiratory syncytial virus and reactive airway disease, some results showed no relation. However, those pathogens should be considered when organising the treatment of patiens with wheezing.