Akut dönemdeki iki uçlu duygudurum bozukluğu ve şizofreni hastalarında sosyodemografik özellikler ile hezeyan içeriklerinin karşılaştırılması
The comparasion of sociodemographic properties and contents of delusions of patients with schizophrenia and bipolar disorder in their acute phase
  1. Tez No: 315847
  2. Yazar: HÜLYA TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Şizofreni ve İki Uçlu Duygudurum Bozukluğu (İUDDB) en sık görülen psikotik bozukluklardandır. Bu iki bozukluğun akut atak döneminde düşünce, davranış ve duygulanım özellikleri çok benzerdir. Günümüzde kullanılan tanı kriterlerinden dolayı her iki bozuklukta sıklıkla yanlış tanı alabilmektedirler. Bu çalışmada; akut dönemdeki şizofreni ve psikotik özellikli İUDDB hastalarında sosyodemografik özelliklerin, klinik özelliklerin ve hezeyan içeriklerinin karşılaştırılması, ayrıca sosyodemografik ve klinik özelliklerin hezeyan içerikleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya; ESOGÜ Tıp Fakültesine başvuran 105 akut dönem şizofreni, 72 psikotik özellikli İUDDB hastaları alınmıştır. Hastalara sosyodemografik özellikler, klinik özellikler ve hezeyan içerikleri kapsayan sosyodemografik veri formu ile psikososyal ve çevresel sorunlar anketi uygulanmıştır. İki grup arasında cinsiyet, anne-baba eğitim süreleri ve yaşları, hastalık başlama yaşı, hasalık süresi, ilk başvuru yaşı, intihar girişimleri, kötülük görme, somatik, alınma, büyüklük, erotomanik ve düşüncenin sahiplenilmesi ile ilgili hezeyanlar açısından farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca akut dönem şizofreni hastalarında anne yaşı ile dini-mistik, cinsiyet ile kıskançlık, hastalık süresi ile somatik hezeyan ve psikotik özellikli İUDDB hastalarında anne eğitim süresi ve cinsiyet ile büyüklük hezeyanı arasında ilişki bulunmuştur. Sonuçlarımız kategorik yaklaşımdan ziyade çok boyutlu yaklaşımın önemli olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia and bipolar affective disorder (BAD) are among psychotic disorders most frequently encountered.Cognition, behaviors and affective features in two disorders are very similar in their acute phase. For diagnosis criterias used currently, each of these disorders can be misdiagnosed. The aim of this study is to compare sociodemographic properties, clinical properties and delusion contents in patients with schizophrenia and bipolar affective disorder with psychotic features and to investigate the relationship between sociodemographic properties and clinical properties. 105 patients with schizophrenia in their acute phase and 72 BAD patients with psychotic features who consulted to ESOGU Faculty of Medicine are recreuited to this study. Sociodemographic data forms consisting of sociodemographic properties, clinical properties and contents of delusions and quesionnaire of psychosocial and environmental problems are applied to the patients. Two groups were different in terms of gender, duration of education and ages of their parents, age at disease onset, duration of disease, age at first consult, suicide attempts, delusions of persecution, somatisation, offensive delusions, grandiosity delusions, erotomanic delusions, and delusions related to thought broadcasting. There was a correlation between mother age and religious-mystic delusions, gender and envyness, duration of disease and somatic delusion in patients with schizoprenia while there was a relationship between mother education duration and gender and delusion of grandiosity in BAD patients. It was thought that multidimensional approach is important rather than cathegorical approach.