Glomerüler filtrasyon hızı tayininde Tc-99m DTPA ile ölçülen ve MDRD formülü yardımıyla hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı değerlerinin karşılaştırılması ve uyum derecesinin belirlenmesi
The comparison and determination of agreement between measured gfr with Tc-99m DTPA and calculated one with mdrd formula
  1. Tez No: 306088
  2. Yazar: PELİN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ERSELCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Glomerüler Filtrasyon Hızı (GFH) tespiti için son yıllarda yaygın olarak kullanılan Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) formülü ile elde edilen GFH değerlerini, referans yöntem olarak kullandığımız Tc-99m DTPA ile ölçülen GFH değerleri ile karşılaştırmayı, Türk popülasyonu ile uygunluğunu değerlendirmeyi ve formülü Türk popülasyonuna uyarlamayı amaçladık.Retrospektif olarak yaptığımız bu çalışmada bölümümüze GFH ölçümü amacıyla gönderilmiş, farklı böbrek fonksiyon derecesindeki 612 erişkin hasta verisinden (343 kadın, 269 erkek) yararlanılmıştır. Tüm çalışma grubunda ortalama yaş 56 ± 16.28 (19-97 aralığında) yıl idi.Referans yöntem olarak Tc-99m DTPA ile çift serum örnekli eğim-kesim plazma klirens yöntemi (rGFH) kullanıldı. Basamaklı regresyon analizinde bağımlı değişkenler arasında boy, kilo ve vücut kitle indeksi varlığında sadece kreatinin ve yaş eşitlik içinde yer aldı. 75 yaş ve üstündeki hastalarda yüksek oranda sapma görülmesi nedeniyle, analizden 75 yaş üstü hasta verileri çıkarıldı. Türk popülasyonuna uyarladığımız MDRD formülündeki (Tr-MDRD) değişkenlerin katsayıları belirlenerek, Tr-MDRD formülü oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the GFR (Glomerular Filtration Rate) values obtained with the Modification of Diet in Renal Disease (MDRD)formula used widely in the recent years for the determination of (GFR), with the GFH values measured by Tc-99m DTPA as a reference method, to evaluate the compatibility of the formula with the Turkish population, and to adapt it to the Turkish population.In this retrospective study the data, obtained from the 612 adult patients (343 females, and 269 males) with various renal function rates were used who had been sent to our department with the purpose of GFH measurement. The average age in the whole study group was 56 ± 16.28 (between the ranges of 19-97).As a reference method, the two serum sampling slope-intercept plasma clearance method (rGFR) with Tc-99m DTPA was used. In the stepwise regression analysis only creatinine and age were remained in the equation, while height, weight and body mass index among the dependent variables. Because a high level of deviation was observed in the 75-year-old and older patients, the data of the patients over 75 were excluded from the analysis. Having determined the coefficients of the variables in the MDRD formula (Tr-MDRD) we adapted to the Turkish population, the Tr-MDRD formula was constructed.