Bronşiyolitli hastalarda farklı tedavilerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Compare the efficiency of different treatment choices in bronchiolitis
  1. Tez No: 306106
  2. Yazar: FATMA KALENDER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bronşiyolit; alt solunum yollarının akut infeksiyöz inflamasyonu olarak tanımlanır. Küçük çocuklarda en sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonu olan bronşiyolit ateş, burun akıntısı, öksürük, ekspiryumda hışıltı ve solunum sıkıntısı ile karakterize bir hastalıktır. Başta respiratuvar sinsitiyal virüs olmak üzere, genellikle virüslere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sık görülmesine rağmen tedavi şekli üzerinde kesin bir uzlaşı yoktur. Bu çalışmada akut bronşiyolitin tedavisinde 4 farklı nebülize tedavi seçeneğinin etkinliğinin karşılaştırılması planlanmıştır.Çalışmamızda Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinikleri Çocuk Acil Servisi, Pediatri Polikliniği, Pediatrik Alerji Polikliniği'ne 01.10.2007?31.03.2009 tarihleri arasında başvurup bronşiyolit tanısı alan ve yaşları 2 ay - 48 ay arasında olan toplam 120 hastada 4 farklı nebülize tedavi seçeneğinin etkinlikleri değerlendirilmiştir. Otuz hastaya adrenalin nebül+ fluticasone nebül, 30 hastaya salbutamol nebül+ fluticasone nebül, 30 hastaya adrenalin nebül+ ipratropium bromid nebül, 30 hastaya salbutamol nebül+ ipratropium bromid nebül verilmiştir. Olguların başvurduklarında, 60. dakika, 2.saatte klinik değerlendirmeleri [nabız sayısı/ dakika, solunum sayısı/ dakika, SpO2%, hışıltı klinik puanlaması (wheeze score)], hastaneye yatış oranları, tedaviye direnç ve cevap oranları, hastaneye yattıktan sonraki klinik değerlendirmeleri karşılaştırılmıştır. Yukarıda ifade edilen parametreler açısından tedavi grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır ( p>0,05).Sonuç olarak, akut bronşiyolit tedavisinde nebülize olarak uygulanan adrenalin+fluticasone, salbutamol+fluticasone, adrenalin+ipratropium bromid, salbutamol+ipratropium bromid tedavilerinin birbirlerine üstünlüğü gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Bronchiolitis is known as the acute infectious inflammation of the lower respiratory tract. Bronchiolitis which is very frequent among young children is characterized with fever, coryza, cough, expiratory wheezing, and respiration difficulty. Its major cause is viruses and among them is respiratory syncytial virus. Despite its frequency there is no consensus on its treatment. In this study we planned to compare the efficiency of 4 different nebulizer treatment choices in acute bronchiolitis.In our study efficiency of 4 different nebulizer treatments evaluated among 120 patients between ages 2 months-48 months who administered Cumhuriyet University Medical Faculty Education and Research Hospital Pediatrics Policlinic, Pediatric ER, and Pediatric Allergy services and diagnosed with acute bronchiolitis. 30 patients are given nebulizer adrenalin+ nebulizer fluticasone, 30 patients are given nebulizer salbutamol+ nebulizer fluticasone, 30 patients are given nebulizer adrenalin+ nebulizer ipratropium bromide and 30 patients are given nebulizer salbutamol+ nebulizer ipratropium bromide. Clinic evaluations of patients (pulse rate/minute, respiratory rate/minute, SpO2%, wheezing score), admission to the hospital rate, resistance and response to treatment rate, and clinic evaluations after admission to the hospital compared among the subjects at administration, in 60 minute, and in 2 hours. No statistical significance difference was found between treatment groups between parameters mentioned above (p>0.05).As a result, no advantage could be shown among nebulizer adrenalin+ nebulizer fluticasone, nebulizer salbutamol+ nebulizer fluticasone, nebulizer adrenalin+ nebulizer ipratropium bromide, salbutamol nebulizer+ nebulizer ipratropium bromide treatment in acute bronchiolitis.