Cumhuriyet Üniversitesi algoloji (ağrı) bilim dalına kronik bel ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların uyku ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Detirmining the quality of sleep and lifetime of the patients who came to Cumhuriyet University science of algoloji for chronical low back pain
  1. Tez No: 306107
  2. Yazar: BARIŞ CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CANER MİMAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Cumhuriyet Üniversitesi Algoloji(Ağrı) Bilim Dalına Kronik bel ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların uyku ve yaşam kalitesinin belirlenmesiDr. B. CÖMERT, Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D., Sivas, 2010Çalışmamızda algoloji bilim dalımıza Kronik bel ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların, ağrıya bağlı olarak sosyodermografik verileri ile uyku ve yaşam kalitesinin nasıl etkilendiğini saptamak amaçlanmıştır.Fakültemiz etik kurul onayı ve bireylerin yazılı onayı alındıktan sonra bire bir görüşme ile 100 hasta çalışmaya alınmıştır. Bireyler; Sosyo-demografik özellikleri bilgi toplama formu, Vizüel analog skalası (VAS), Yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ve de Pittsburg uyku kalitesi ölçeği (PUKÖ), ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 14.0 programında kodlanarak değerlendirilmiştir. İstatistik analiz olarak; iki ortalama arasındaki farkın önemlilik (t testi) testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.Çalışmamızdaki hastaların, VAS yönünden, eğitim durumu, gelir durumu, yönünden anlamlı ilişki saptandı(p0,05).Yaşam kalitesi bileşen puanlar düşük bulundu. En düşük puanı fiziksel rol fonksiyonu, emosyonel rol fonksiyonu almaktadır(14,00±19,24-14,00±22,81).
Özet (Çeviri)
Detirmining the quality of sleep and lifetime of the patients who came to Cumhuriyet University science of algoloji for Chronical low back pain.Dr. B. CÖMERT, Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D., Sivas, 2010In our study, we purpose to determine how sleep and lifetime quality are affected with the sociodemographic data depending upon the pain, on the patients who came to our science of algoloji for their chronical low back pain.After getting ethical committee approval and individuals written approval, 100 patients are taken into this study with an interview in person. Individuals are evaluated according to Social-Demographic Specifications Data Form, Visual Analog Scale (VAS), Lifetime Quality Scale (SF-36) and Pittsburg Sleep Quality Scale. Data is evaluated by coded into SPSS 14.0 software. As Statistical Analysis; significancy of difference between two means (t test), Kruskal Wallis test, mann Whitney U test and correlation analysis are used.The patients? meaningful relations, in our study, are determined in terms of their education, income with VAS method(p0.05) Lifetime quality combined scores were low. The lowest score s are physical role function and emotional role function.( 14,00±19,24-14,00±22,81).