Alt batın cerrahisi uygulanacak hastalarda bis monitorizasyonunun anestezi derinliği,derlenme süresi ve postoperatif erken dönemde solunum fonksiyon testi üzerine etkilerinin araştırılması
Lower abdominal surgery in patients with applicaple bis monitorization depth of anesthesia,recovery time and investigation of the effects on postoperative pulmonary function tests in the early period
  1. Tez No: 306108
  2. Yazar: ÜLKÜ KAYACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; alt batın cerrahisi uygulanacak hastalarda BİS (Bispekteral index) monitorizasyonunun anestezi derinliği, derlenme süresi ve postoperatif erken dönemde solunum fonksiyon testleri üzerine etkilerini araştırmaktır.Hastaların ve etik kurulun izni alındıktan sonra yaşları 18-65 arasında değişen ASA I-II toplam 60 hasta ortalama arter basıncı ve kalp atım hızı gibi hemodinamik parametrelerle, izlenen GrupI; BİS ile izlenen Grup II olarak ayrıldı. İntraoperatif hemodinamik parametreler, desfluran MAC değeri, BIS değeri ve periferik oksijen saturasyonu izlemleri; indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası belli aralıklarla ve cerrahi sonu, gazların kesilmesi ile ekstübasyonda kaydedildi. Solunum fonksiyon testi değerleri indüksiyon öncesi kaydedildi. Kullanılan volatil ajanının end-tidal MAC değeri izlemi iki grupta da belirli aralıklarla yapıldı. Grup I `de MAC değeri hemodinamik parametrelerin izlenmesine göre; Grup II'de , BİS değeri 40-60 arasında tutulacak şekilde ayarlandı. Desfluran cerrahinin bitimine yaklaşık 15 dk kala azaltılarak son cilt dikişlerine gelindiğinde kesildi. Operasyon bitiminde kas gevşetici ilacın etkisini antagonize etmek amacı ile 0.02 mg/kg atropin ve 0.05 mg/kg neostigmin kullanıldı. Olgular, solunum derinliğinin ve sayısının yeterli, kardiyovasküler bulguların stabil olduğu görüldüğünde ekstübe edildi Ekstübasyon süresi, göz açma süresi, odadan çıkış süresi kaydedildi. Olgular postoperatif derlenme ünitesinde 1. 5. ve 10. dk'larda Modifiye Aldrete Skorlaması'na göre değerlendirilerek toplam skor 9 ve üzerinde olduğunda spirometri cihazı ile 1. ,30.dk. ,60.dk ve 120.dk solunum fonksiyon testi yapıldıHemodinamik paremetreler ve demografik veriler açısından gruplar arasında fark yoktur(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects on the respiratory function tests for the BIS (Bispekteral index) monitorization depth of anesthesia, recovery time, early postoperative period to patients undergoing lower abdominal surgery.After obtaining the patients consent and ethical committee, 60 ASA I- II patients ages between 18-65 are separated Group I and Group II monitored with BIS with hemodynamic parameters such as mean arterial pressure and heart rate. The impressions of the Intraoperative hemodynamic parameters, the desflurane MAC value, the BIS value and the peripheral oxygen saturation were recorded with extubation before the induction, after the induction, after the intubation at regular intervals and the end of surgery and with the cutting gases. Pulmonary function test values were recorded before induction. Used in end-tidal volatile agent monitoring of the MAC value in both groups were at regular intervals. Group I is set to be according to the monitoring of the MAC value of the hemodynamic parameters and Group II, the BIS value are set to be held between 40-60. Approximately 15 minutes before the end of desflurane surgery was reduced and cut when it is reached by the final volume stitched. The purpose of the drug to antagonize the effects of muscle relaxant at the end of the operation and 0.02 mg / kg atropine and 0.05 mg / kg of neostigmine was used. The cases were extubated when the respiratory depth and adequate were enough and cardiovascular findings were stable. Extubation time, eye-opening time, the room-out time was recorded. The cases of postoperative recovery unit 1 5. and 10. minutes assessed using the criteria are evaluated according to the Modified Aldrete Scores and total score is over 9, pulmonary function test was performed with spirometry device at 30, 60 and 120 minutes.There is no difference between groups in terms of demographic data and Hemodynamic Parameters (p> 0.05). MAC values, recovery outcome measures, in terms of SFT values were significant differences between Group I and Group II.