Akut ağrı modelinde morfin ve fentanilin tek başına ve deksmedetomidin ile kombinasyonlarının antinosiseptif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antinociceptive effects of morphine and fentanyl alone to combination with dexmedetomidine in acut pain model
- Tez No: 306114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada deksmedetomidinin etkisiz olacağı doz ile morfin ve fentanil ile kombinasyonlarının nasıl bir analjezik etki profili ortaya çıkaracağını ve bu kombinasyonların analjezik etkilerini birbirleri ile kıyaslamayı amaçladık.Hayvan etik kurul onayı alındıktan sonra, 70 adet Winstar Albino türü her iki cinsten sıçan kullanıldı. Sıçanlar 7 gruba ayrıldı. İlaç uygulamasından bir gün önce tüm denekler ölçüm yapılmaksızın hot plate cihazına ve tail flick cihazına yerleştirilerek öğrenme alıştırması yapıldı. Kontrol ve Sham gruplarının verileri kaydedildi.Deksmedetomidinin etkisiz dozu araştırıldı ve 3µg/kg olarak bulundu.Grup 3'e Morfin 3mg/kg (intraperitoneal) , Grup4'e Fentanil 5?g / kg (intraperitoneal), Grup5'e Deksmedetomidin 3µg/kg(subkutan),Grup 6'ya Deksmedetomidin 3µg/kg(subkutan)+ Morfin 3mg/kg(intraperitoneal) Grup 7'ye Deksmedetomidin 3µg/kg(subkutan)+ Fentanil 5?g/kg(intraperitoneal) yapıldı. Tail Flick ve ardından Hot Plate testleri uygulamadan hemen önce, uygulama yapılır yapılmaz ve ve uygulamadan sonraki 15, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda iki ölçüm şeklinde yapıldı. Ölçümlerin ortalaması kaydedildi.Elde edilen değerler SPSS 18.0 istatistik programına aktarılarak ilaçların etkinliğini kontrol grubu ile ve kendi aralarında karşılaştırabilmek için iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve takiben Tukey HSD (Tukey's Honestly Significant Difference) testi kullanıldı. Bütün değerler ortalama ± SD olarak belirlendi. Tüm grafikler GraphPad Prism 5.0 programı yardımıyla çizildi.
Özet (Çeviri)
Department of Anesthesiology and Reanimation, M.Unal MD Sivas 2011In this study, we aimed that how an analgesic effect profile would reveal with combination of morphine and fentanyl with the ineffective doses of dexmedetomidine and purposed to compare analgesic effects of these combinations.After taking the animal ethic committee approval, 70 Albino Winstar rats were used in both gender. The rats were seperated into 7 groups. One day before drug administration, all subjects placed to hot-plate and tail-flick devices without measurement and performed learning practice. Data of the Control and Sham groups were recorded. Ineffective dose of dexmedetomidine was invastigated and found as 3?g / kg. 3mg/kg morphine (intraperitoneal) to Group 3, 5?g/kg Fentanyl (intraperitoneal) to Group 4, Dexmedetomidine 3?g / kg (subcutaneously) to Group 5, Dexmedetomidine 3?g / kg (subcutaneously) + 3mg / kg morphine (intraperitoneally) to Group 6 and finally 3?g/kg Dexmedetomidine (subcutaneously) + 5?g/kg Fentanyl (intraperitoneal) to Group 7 were medicated. Just before the application-no sooner than the application and after the application in next 15, 30, 60, 90 and 120. min. of Tail flick and hot plate tests, two measurement were taken. The average of the measurements were recorded.The obtained values were transferred to the SPSS 18.0 statistical program and to compare the effectiveness of drugs between the control group and between each other, the two-way analysis of variance (ANOVA) test and afterwards the Tukey HSD (Tukey?s Honestly Significant Difference) tests were used. All values were determined as the mean ±SD. All graphics were drawn with the help of GraphPad Prism 5.0 program.When it compared the analgesic effect of the combinations with Dexmedetomidine + morphine (Group6) and Dexmedetomidine + Fentanyl (Group7) against to the analgesic effect of morphine alone and with the effectuated effect of fentanyl administration alone; in 15,30, 60 and 90 minutes was significantly higher.