Sivas il merkezinde yeme bozukluğu yaygınlığı ve eşlik eden I.-II. eksen tanıları
Prevalance of eating disorder in Sivas city centre and comorbid axis I.-II. diagnoses
  1. Tez No: 306115
  2. Yazar: MURAT SEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER KAVAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sivas il merkezindeki yeme bozukluklarının yaygınlığını tespit etmek, bozukluğu olanların sosyodemografik özelliklerini ve eşlik eden I. eksen ve II. eksen tanı sıklığını saptamaktır.Çalışmada 18?44 yaş aralığındaki 1122 kişiye yeme tutum testi (YTT) uygulanarak kesme puanının üzerinde puan alanlar ile klinik görüşme yapılmıştır. Yeme bozukluğu tanısı konulan bireylere eşlik eden I. eksen ve II. eksen tanılarını saptamak amacıyla SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis-I Disorders) ve SCID-II (Structured Clinical Interview for DSM-III-R Personamy Disorders) uygulanmıştır.YTT ile yapılan tarama sonucunda bu örneklemde YB yaygınlığı % 5.25, yapılandırılmış klinik görüşme ile bu oran %1.52 bulunmuştur. Bir kişide subklinik düzeyde anoreksiya nervoza saptanmıştır. Bulimiya nervoza yaygınlığı %0.63, tıkanırcasına yeme bozukluğu yaygınlığı %0.81 olarak bulunmuştur. YB tanısı kadınlarda (%88,2) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha sıktır. Çalışmada YB tanısı konulanların konulmayanlara göre daha fazla oranda orta düzeyde gelire sahip oldukları, YB olan grupta intihar girişimlerinin daha fazla olduğu, daha fazla sayıda sigara içtikleri, ailelerinde psikiyatrik tanıların daha fazla olduğu, daha fazla travmaya maruz kaldıkları saptanmıştır. Hasta grubunda I. ve II. eksen eş tanı oranı kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha fazla saptanmıştır. Hastaların % 47'sinde (8/17) eşlik eden I. eksen tanısı saptanmıştır. En sık konulan eş tanı majör depresif bozukluk olmuştur. Hastaların %41'inde II. eksen tanısı saptanmıştır. En sık her biri %11,8 oranında obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, kaçıngan kişilik bozukluğu tanıları bulunmuştur.Sonuç olarak; YB'de psikiyatrik eş tanılar yaygındır. YB farklı yaş gruplarında ve sosoyoekonomik düzeylerde görülebilen bir hastalıktır. Ülkenin farklı bölgeleri ve değişik yaş gruplarını içeren, toplum genelinin tarandığı, geniş örneklemli ve tanıların klinik görüşmeler ile doğrulandığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the prevalence of eating disorders (ED) in the city center of Sivas province, and to identify the socio-demographic characteristics and frequency of diagnosis accompanied by axis I and axis II of those with eating disorder.1122 people in the range of 18-44 years were applied by the eating attidute test (EAT), and people who get points on the cut-off score had a clinical interviews. In order to determine the following axis I and axis II, SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis-I Disorders) and SCID-II (Structured Clinical Interview for DSM-III-R Personamy Disorders) is performed onto the people diagnosed with eating disorder.As a result of the scanning done with EAT, it is found that the prevalence of the eating disorder is 5.25%, the incidence is reached to 1.52% through the structured clinical interview. One person was diagnosed as anorexia nervosa at the subclinical level. While the revalence of bulimia nervosa was obtained as 0.63%, binge eating disorder was obtained as 0.81%. Diagnosis of ED is common statistically significant among the women (88.2%). According to the study, person diagnosed with ED was found to be more likely to have a moderate income rather than non-diagnosed as ED. Moreover, the suicide attempts in the group of ED, and the numbers of cigarette they smoke are higher. Afterwards, that the people in that group is exposed to more trauma, and the psychiatric diagnosis is more likely common in their families is determined. Among the patient group, axis I and axis II comorbidity rate is significantly more rather than the control group is obtained. 47% (8/17) of the patients was determined as accompanying axis I diagnosis. The most frequently diagnosed comorbidity is major depressive disorder. 41% of the patients was determined as axis II. The most common rate is found at the rate of each 11.8% of obsessive-compulsive personality disorder, avoidant personality disorder was diagnosed.Consequently, psychiatric comorbidity is common in eating disorder. ED is a disease that can be seen in different age groups and socioeconomic levels. Studies, with larger samples, that the socity in general is scanned, and have been confirmed by the clinical interviews, including the different regions of the country and different age groups, are required.